Poradíte mi ohľadom kúpy bytu?

Zodpovedané
15. máj 2020

Dobrý deň,

ako jednotlivec si chcem kúpiť dvojizbový byt v krajskom meste s využitím na rok - dva bez hypotéky. Je to kvôli práci a aj kvôli investícii. Po dvoch rokoch si plánujeme s priateľkou založiť rodinu a budeme už traja. V roku 2022 - 2023 by sme kupovali trojizbový byt v tom istom krajskom meste.

V súčasnosti spolu nebývame, lebo každý pracuje v inom meste.

Je lepšie podľa Vás ísť teraz sám na 1 - 2 roky do podnájmu, alebo si teraz kúpiť dvojizbový byt a neskôr zobrať na trojizbový spoločne s priateľkou hypotéku?

Alebo rovno kúpiť trojizbový byt pre jednotlivca?

V prípade druhej možností je jasné, že by sme najprv kúpili trojizbový byt a až potom predávali dvojizbový byt. Dočasne by sme bývali v dvojizbovom byte.

Pri zakúpení dvojizbového bytu by mi zostala ešte finančná rezerva. Pri zakúpení trojizbového bytu by som išiel teraz na maximum finančných možností. Platiť zbytočne veľké poplatky vo veľkom byte samému sa mi príliš nechce a nová práca bude u mňa skôr ako spoločná rodina s priateľkou.

Ešte je tu aj štvrtá alternatíva. Denne dochádzať 50 km do novej práce z podnájmu, v ktorom je priateľka cca rok a po roku spoločne kúpiť trojizbový byt bez hypotéky.

Čo by ste mi poradili?

Ďakujem

Dobrý deň,

poradiť na Váš dotaz nebude vôbec jednoduché. Potreboval by som vedieť okrem iného aj: Koľko platíte za prenájom? Ak by ste dochádzali 50 km denne (ak odhliadnem od časového hľadiska), budú Vaše náklady v cestovaní autom alebo napr. vlakom? Váš príjem je dlhodobého charakteru a v akej výške? Aké sú Vaše výdavky (a nielen úverové).

V každom prípade je skvelé, že disponujete financiami v takej výške, že si môžete dovoliť ten 2-izbový byt bez hypotéky. Preto si myslím, že pre Vás je hypotéka ešte oveľa výhodnejšie riešenie, ako u ľudí, ktorí idú “nadoraz”.

Ako píšem, odpoveď nebude pre Vás však jednoduchá a jednoznačná. Aj kvôli tomu, že máte viac predstáv riešenia. Vaše rozhodovanie pekne ukazuje, aké je dôležité urobiť si minimálne pred takýmito väčšími rozhodnutiami detailnú finančnú analýzu a hlavne zadefinovať si ciele - priority (tie však nemôžem rozhodnúť ja, ale musíte si ich stanoviť Vy). Od toho sa môže odvíjať dobré riešenie.
Myslím, že z toho, čo píšete je spoločné bývanie s priateľkou pre Vás akoby “jasná vec”. Keď máte stanovený cieľ na rok 2022 - 2023. Nižšie uvádzam, čo by ste mohli zvážiť.

Zvážte možnosť, že by ste už dnes kúpili 3-izbový byt, ktorý by bol investíciou priamo do Vášho spoločného domova - využite aj hypotéku. Aj o tie 2-3-x rokov je predsa možné, že budete mať každý prácu v inom meste, či? Ak by to mohol byť byt v takom mieste, aby nemusela platiť nájom ani Vaša priateľka a ani Vy, tak by ste získali celkom slušné voľné prostriedky - použiteľné možno nielen na spoločné bývanie. Zároveň využijete už dnes veľmi nízke sadzby na hypotéke, ktorá možno ani nebude musieť byť príliš veľká, keďže máte vlastné prostriedky. Zoberte si, že dnešné úroky pri hypotékach sú dnes nižšie ako nárast cien nehnuteľností. Hodnota Vášho majetku, očistená aj o výdavky z úveru, bude teda rásť stále rýchlejšie a nestratíte prostriedky, ktoré môžete využiť vhodnejšie. Tu by som len odporučil, aby ste si nechali bokom rezervu aspoň na 6, prípadne 12 mesiacov.

K Vášmu záujmu kúpiť byt ako investíciu - aj na základe vlastnej skúsenosti, či skúsenosti niektorých mojich klientov, som vypracoval prípadovú štúdiu s názvom “Sporenie do nehnuteľnosti. Ako na to?” - https://www.finporadna.sk/sporenie-do-nehnuteln.... Štúdia je zároveň z obdobia, kedy bola priaznivá situácia pri raste cien nehnuteľností a aj sa znižovali úrokové sadzby na hypotékach. Otázka je, čo prinesie dnešná situácia. V každom prípade dopyt po nehnuteľnostiach je veľmi vysoký a ponuka je relatívne nízka - hlavne v krajských mestách, kde zvažujete kupovať.

Ako spomínam vyššie, je potrebné sadnúť si nad to s “vaším pohľadom”. Pretože je dôležité, ak finančné riešenie nasleduje naše hlavné ciele a priority. V tom prípade sme často ochotní sa takýchto riešení držať dlhodobo, zvládnuť aj ťažšie chvíle a byť v konečnom dôsledku úspešnejší.

Ak plánujete spoločnú budúcnosť s Vašou priateľkou, sadnite si nad to spoločne. Riešenie, ktoré bude aj pre ňu akceptovateľné, bude aj pre Vás výhodnejšie. Ak spolu budete v budúcnosti žiť, tak ľahšie naplníte ciele v spolupráci s partnerkou.

Rád Vám poskytnem aj vhodnejšiu radu či pomoc. Využite online konzultáciu - napr. môžeme sa dohodnúť na WhatsApp videokonzultácii - pozrite www.finporadna/kontakt/. Prípadne napíšte na mail posta@finporadna.sk.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk