Poradíte nám ohľadom hypotéky cez štátny fond rozvoja bývania?

Zodpovedané
5. jan 2021

Dobrý deň,

sme trojčlenná rodina (dieťa je ZŤP) a chceli by sme riešiť hypotéku cez štátny fond rozvoja bývania.

Podmienky sú pre nás lepšie vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa ako v banke čo sa týka 100% sumy nehnuteľnosti alebo dĺžky splácania.

Vie nám ohľadom tohto spôsobe financovania pomôcť finančný poradca?

Je potrebné, aby žiadatelia boli v takomto prípade manželia?

Overujú aj bankový a nebankový register?

Ak áno, pozerajú sa 5 rokov dozadu, alebo berú do úvahy menej rokov?

Je podmienka, aby žiadatelia nemali iné úvery?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dobrý finančný poradca, resp. finančný sprostredkovateľ, alebo hypotekárny špecialista, ktorý je zbehlý a má záujem skutočne riešiť Vaše potreby, Vám určite vie pomôcť aj pri postupe či aspoň nasmerovaní na získanie úveru cez ŠFRB.

Nejde teraz ani o to, či by z hlavy sypal podmienky z rukáva (ani ja ich popravde z hlavy neviem), ale vie Vám pomôcť v komplikovanejšom procese a hlavne pri komplexnom riešení financií. Teda nielen získania úveru cez ŠFRB - lebo o to pri takýchto službách podľa mňa ide, aby sa na klienta, jeho financie a ciele pozeral odborník komplexne. Pri ŠFRB sa tiež napr. rieši aj poistenie nehnuteľnosti, ktoré je potrebné vinkulovať - teda v prípade že sa niečo stane a dôjde k poistnej udalosti, kým nie je úver splatený, tak peniaze z poistky má pod kontrolou ŠFRB - je to podobne aj pri bankách.

Priznám sa, že som osobne ešte neriešil úver zo ŠFRB, kde by sa využívali zvýhodnenia v rámci ZŤP. Avšak v podmiemkach, čo som riešil naposledy bolo, že príjem žiadateľa jednak nesmie prekračovať určitú hranicu a zároveň, že musí príjem postačovať na splácanie úveru. ŠFRB som naposledy riešil s klientami pred 6 rokmi a vtedy som vôbec neoveroval aký je tam postup, nakoľko im stačili príjmy a mali v poriadku aj úverovú históriu - oni čiastočne financovali cez hypotéku v banke a čiastočne cez ŠFRB.

Záväzky zohrávajú pri poskytnutí aj tohto úveru svoju rolu. Ak by ste teda mali aj iné úvery, budú sa musieť výdavky zohľadniť. Priamo v ich materiáloch som našiel, že platí nasledovné: príjmy - záväzky ≥ výška mesačnej splátky požadovaného úveru.

Viete si veľa vecí overiť samostatne cez infolinku 0850 166 031 alebo mailom info@sfrb.sk. Určite sa treba obrniť v rámci komplikovanejšej administratívnej náročnosti úveru cez ŠFRB oproti riešeniam cez banku. Držím palce, aby sa Vám podarilo doriešiť a využiť ich benefity (ako je napr. to 100%tné financovanie)

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk