Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Poradíte nám ohľadom hypotéky?

Zodpovedané
Peniaze
16. máj 2020

Dobrý deň,

s manželom by sme si chceli zobrať hypotéku. Najskôr by sme chceli kúpiť pozemok v do sumy 40 000€, neskôr postaviť dom na kľúč (aby ste mali približnú predstavu, že v akej sume by sme sa chceli pohybovať).

Bývanie nás teraz nesúri, preto si nechávame čas aj pri hľadaní vhodného pozemku.

Je lepšie si zobrať naraz väčší obnos peňazí na pozemok a aj dom, alebo to v dnešnej dobe nehrá až takú významnú úlohu z hľadiska úrokov a poplatkov?

S manželom budeme mať budúci rok už jednu splatenú, pri ktorej so splácaním zatiaľ nebol problém. Momentálne som na MD, budúci rok sa chytám do práce, dieťa máme jedno.

Aké sú možnosti, keď našetrených 20% z celkovej sumy nemáme?

Máme našetrené zatiaľ minimum.

Aké sú možnosti v tomto prípade?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

alternatív je pri výstavbe domu s pomocou hypotéky veľmi veľa. Vždy sa to odvíja hlavne od Vašej aktuálnej situácie a cieľov. Ak z Vášho popisu dobre rozumiem, tak máte už pravdepodobne jednu nehnuteľnosť, kde úspešne ukončíte splácanie budúci rok. Budem vo Vašom prípade teda vychádzať z toho, že máte dostatočné príjmy (hlavne ich dlhodobú istotu), celkovo vhodnú finančnú situáciu a aj ďalšiu nehnuteľnosť na založenie. Tiež, že by ste chceli povedzme už o rok (alebo 1,5 roka - na druhé Vianoce🙂) bývať v novom dome.

Situácia na trhu s hypotékami je z hľadiska úrokov veľmi priaznivá. Má preto zmysel zamyslieť sa nad získaním "lacných" peňazí vo väčšej miere. Ak už určite viete, že budete chcieť riešiť dom, mohli by ste už teraz (v priebehu napr. 2 mesiacov) požiadať o refinančnú hypotéku v kombinácii s bezúčelovou časťou. Po schválení hypotéky totiž nie je hneď nutnosť úver čerpať - väčšina zmlúv umožňuje načerpať peniaze z hypotéky až do 6 mesiacov od podpisu zmluvy. Medzičasom by ste splácali ten starý úver, čiže keď už by došlo k reálnemu čerpaniu, tak by na jeho vyplatenie išla len minimálna čiastka. Takto by ste si mohli zobrať až 80% z hodnoty aktuálnej nehnuteľnosti, na ktorú dosplácavate hypotéku. A využili by ste súčasné nízke sadzby - aj pri dlhších fixáciách pod 1%.

Medzičasom by ste sa dohodli napr. na stavbe domu na kľúč, kde zhotovitelia obvykle požadujú čerpanie v tranžiach - vždy nejakú časť ceny po zhotovení určitej etapy výstavby. Následne, keď už bude dom vo vhodnom stave rozostavanosti, doriešili by ste dofinancovanie hypotékou už so založením nového domu. Pri hypotékach na rozostavaný dom si pozrite napr. môj článok, kde riešim trošku iný variant financovania na stavbu montovaného domu - https://www.finporadna.sk/nemam-nic-nasporene-m.... Financovanie murovaných domov je jednoduchšie preto, lebo banky sú ochotné schváliť hypotéku na murovaný dom oveľa skôr a ľahšie.

Neviem však veľa informácií o Vás, aby som dobre poradil. Je to len jeden z príkladov financovania za predpokladu, že už máte jednu nehnuteľnosť k dispozícii. Z finančnej analýzy a zadefinovaní Vašich očakávaní by nám možno vyplynuli iné vhodné alternatívy (podľa povahy Vašich príjmov, výdavkov, veku a iných dôležitých skutočností). Ak máte záujem napíšte mi na mail posta@finporadna.sk - riešenie bývania, resp. výstavby domov na hypotéku, je moja "srdcovka" a každý prípad je iný.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111