Poradíte nám ohľadom úveru a dĺžnikov?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobrý deň,

máme úver na pozemok, na ktorom je nehnuteľnosť a je jeden dlžník. Tento dlžník sa pomimo banku rozhodne, že pol úveru bude platiť niekto iný (kvázi druhý dlžník). Spíšu si medzi sebou zmluvu a tak jeden úver na pozemok, na ktorej je nehnuteľnosť sa rozdelí na dve časti. jednu časť bude platiť starý dlžník a druhú časť nový dlžník.

Bude banka stále brať len jedného pôvodného dlžníka s celkovou sumou?

Ak by sa táto zmluva neskôr ukázala banke, tak bude banka bude prihliadať na kvázi polovičnú platbu úveru?

Bude tým pádom väčšia šanca získať druhý úver?

Ďakujem

Dobrý deň,

banku "pomimo" riešenie nezaujíma. Tiež si treba povedať, že hypotekárne zmluvy sú dosť komplexné a ak sa niečo týka založenej nehnuteľnosti, tak nie je moc vhodné robiť tieto riešenia "mimo" banku.

Banka bude stále brať dlžníkov tak, ako ich má na zmluve. V prípade nejakého sporu by sa to muselo riešiť súdnou cestou. To je otázka skôr na šikovného právnika, čo by si všetky tieto zmluvy preštudoval a poradil Vám. A to je vlastnej aj moja rada, ak chcete robiť akékoľvek zmluvy "pomimo" banku, ktoré by akože ale s úverom/bankou/zálohom mali súvisieť - poraďte sa s právnikom 🙂.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk