Poradíte ohľadom hypotéky pre mladú rodinku?

Zodpovedané
Peniaze
20. jún 2020

Dobrý deň,

sme mladá rodinka a zatiaľ nemáme nasporený depozit. Rozmýšľame o kúpe bytu alebo domu v BA alebo bližšom okolí. Nevieme ako začať, keďže ceny sú dosť vysoké.

Vedeli by ste poradiť?

Ako to je s hypotékou?

Koľko je najviac čo môžeme získať?

Je vhodnejšie kúpiť hotový dom, alebo len pozemok a dať ho postaviť firmou?

Manžel pracuje na plný úväzok a ja som zatiaľ na materskej. O pár mesiacov by som mala začať pracovať aj ja a práve preto by sme si radi vopred urobili nejaký plán.

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prvom rade sa ospravedlňujem za neskoršiu odpoveď. SPAM filter môjho Gmailu vyhodnotil upozornenie na Vašu otázku ako nebezpečné🙂. Našiel som ho až dnes.

Určite by som Vám vedel v tejto oblasti poradiť, zároveň mi na dobrú radu chýba veľa informácií. Štandardne by som riešil aktuálny stav v rámci finančnej analýzy (okrem iného aj ciele, dnešné príjmy, výdavky a pod.).

Ako je to s hypotékou? Banka na základe Vašej žiadosti najskôr posúdi, či Vám poskytne úver - preverí veľmi komplexne bonitu klientov. Následne na základe posúdenia príjmov, výdavkov, hodnoty nehnuteľnosti (ktorú chcete kúpiť) Vám dá stanovisko, kde bude informácia v akej výške dostanete úver. Niečo o procese si môžete v krátkosti prečítať aj tu - https://www.finporadna.sk/legislativne-obmedzen.... Podľa toho, čo popisujete môže byť zaujímavý aj tento článok na mojom blogu - https://www.finporadna.sk/nemam-nic-nasporene-m....

Ak máte záujem o orientačný prepočet, napíšte mi na mail posta@finporadna.sk, prejdem si s Vami podrobnejšie informácie a prepočítam.

Či kúpiť starší dom alebo si ho dať postaviť môže tiež vyplynúť z Vašej situácie a finančnej analýzy. Ak by bol dom hotový, dostanete na neho spravidla 80% jeho hodnoty, resp. kúpnej ceny. V prípade výstavby na budúcu hodnotu nehnuteľnosti sa viete dostať rovnako na cca 80% budúcej hodnoty domu. Samozrejme, ak dostačujú príjmy a je OK aj Vaša bonita. Keďže nemáte rezervu - tých zvyšných 20% bude potrebné nejako ďalej dofinancovať (vlastné zdroje, ďalší uver a pod.). Mal som však skúsenosť, že sa podarilo pri Bratislave “uloviť” ešte celkom zaujímavú staršiu nehnuteľnosť za dobrú cenu, kde sa dalo pekne hneď bývať a realizovať nejaké úpravy sa môže aj neskôr. Pri výstavbe na kľúč (napr. pri montovaných domoch) sú dnes rôzne možnosti, kde sa stále dá aj v okolí Bratislavy postaviť pekný nový dom za rozumnú cenu. Všetko záleží od finančných možností (možností financovania) a tiež od Vašich osobných preferencií. Z mojej skúsenosti, ak si v rodine vedia pomôcť dom rekonštruovať a kúpi sa dobrá zdravá nehnuteľnosť, tak je to veľká úspora. Naopak, ak by ste potrebovali všetky rekonštrukcie postupne realizovať dodávateľsky, pričom často počas rekonštrukcie staršieho domu “vyskočia” nečakané nedostatky, obvykle mám skúsenosť u takýchto klientov, kde som to riešil, že výraznejšie sa navyšovala potreba dodatočných peňazí - oproti dobre dodávateľsky nacenenej výstavbe domu. Obe varianty sa však dajú riešiť - dôležité sú ako píšem Vaše preferencie a aj konkrétne nehnuteľnosti.

Je výborné, že chcete mať plán a pripraviť sa na financovanie a kúpu svojho bývania zodpovedne. Ak by bolo viac času, pomohla by určite rezerva. Tiež pomôže, že budete už opäť aj Vy pracovať. K tomu potrebujem tiež od Vás nejaké info doplniť.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111