Poradíte ohľadom presunu hypotéky?

Zodpovedané
23. sep 2020

Dobrý deň,

radi by sme poprosili o radu ohľadom kúpy novej nehnuteľnosti. Momentálne som na materskej a na súčasný byt máme hypotéku. Chceli by sme byt predať a zároveň kúpiť nový, na ktorý tiež chceme čerpať úver.

Aký bude v tomto prípade postup?

Problém vidíme aj časový, nakoľko je nepravdepodobné, že sa obe transakcie podaria súčasne, ako sa potom toto ošetruje zmluvne (vinkulácia, záložné právo a pod.).

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toto je vždy veľmi komplikované zladiť. Vždy je dobré mať "záložný plán" napr. v podobe možnosti niekoľko mesiacov bývať u rodiny či známych. Možností môže byť viac, to je vhodné individuálne posúdiť. Tiež aj výber vhodnej banky je pri tomto oveľa citlivejšou problematikou, ak je tam potrebné robiť napr. viaceré zmeny zmluvných podmienok. Uvádzam na zamyslenie príklady, polemizovať o všetkých možnostiach bez detailov, sa nedá.

Niektorým mojim klientom sa podarilo toto ČASOVO zosúladiť. Je to o otvorenej komunikácii z Vašej strany hlavne na potenciálnych kupujúcich. Vybrať z ľudí, ktorí budú mať záujem o Váš byt takých, ktorí chápu aj ľudsky tento Váš postup a budú ochotní v rámci rezervácie bytu počkať, resp. sa dohodnúť na dlhšom termíne na odovzdanie bytu v rámci kúpnej zmluvy. Mal som prípad, kedy sa byt predal o 2000 EUR lacnejšie, pričom kupujúci boli ochotní aj po zaplatení kúpnej ceny a vysporiadaní hypotéky počkať ešte max 5 mesiacov na opustenie danej nehnuteľnosti pôvodnou rodinou. Pričom toto sa dohodlo v zmluve.

"Technické" riešenia novej žiadosti o hypotéku, kedy ešte nedošlo k vyplateniu pôvodného záväzku sú komplikované. Stretol som sa aj s tým (toto riešenie som však absolvoval pred cca rokom, trebalo by to preveriť ako je to kvôli pandémii v bankách), že banka vie schváliť hypotéku, pričom sa "tvári", akoby ste už vyplatili tú prvú hypotéku - teda neráta splátku. Toto je však na individuálnom posúdení a ak sa to aj podarí, tak priamo v podmienkach čerpania takejto hypotéky je napísané, že musíte pred odoslaním peňazí predávajúcim Vašej novej nehnuteľnosti, predložiť potvrdenie o splatení predošlej hypotéky na Váš starý byt. Schválenie takéhoto typu úveru, by Vám ale uľahčilo, nakoľko by ste vedeli, že naozaj s čistým svedomím si môžete predať strechu nad hlavou a máte istotu novej hypotéky.

Ešte z možných technických riešení vyberám jeden prípad, ktorý som tiež reálne spracoval s klientami. Prehodilo sa za poplatok záložné právo na byt otca. Našli si kupujúcich a mali zároveň vyhliadnutý aj nový byt. Svoj byt predali, pričom predajom získali hneď peniaze v potrebnej výške na kúpu nového bytu (boli to cca rovnaké hodnoty, len sa sťahovali do iného mesta). Časovo sa to podarilo celkom zladiť, tak, že opäť kupujúci ich starého bytu rátal s tým, že cca do 2 mesiacov bude byt voľný. Do bytu, ktorý kupovali bolo možné sa nasťahovať ihneď - už bol vyprataný. Keď sa šťastlivo presťahovali, tak následne požiadali o presun záložného práva z otcovho na ich nový byt. Pri takejto výmene je však potrebné si uvedomiť, že nový byt musí byť bankou akceptovaný ako dostatočné zabezpečenie pre zostatkovú sumu Vašej hypotéky (to sa dozviete až v závere procesu, teda TAKÝTO HYPOTETICKÝ OTEC by mal byť upovedomený ako to reálne funguje s dočasným zaťažením jeho bytu).

V každom prípade je dobré si nad to sadnúť s niekym skúseným. Prejsť si naozaj všetky možnosti (aj prípadne založenie rodičovských nehnuteľností, či overiť možnosti dočasného bývania aj u známych, ak sa nedá u rodiny).

Ak sú v poriadku príjmy manžela/partnera a nová hypotéka je poskytnuteľná, riešenie sa určite nájde.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk