Poskytla by nám banka v našej situácii hypotéku byt?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

boli sme boli na obhliadke bytu, veľmi sa nám páčil. Jeho pridanou hodnotou je garáž a predzáhradka. Bývame v 3-izbovom byte, ktorý sme kupovali pred dvoma rokmi. Byt, ktorý sme boli pozerať stojí viac ako 200 tisíc eur. Náš byt nemôžeme, resp. nechceme predávať, kvôli vysokej dani, keď sa predáva skôr ako po piatich rokoch. Vedeli by sme ho však prenajímať a mesačne by sme tak získali približne 500 eur.

Obaja s manželom sme tridsiatnici, máme jedno dieťa. Ja som nezamestnaná, poberám rodičovský príspevok 400 eur na syna. Manžel je zamestnaný na dobu neurčitú, plat na zmluve má 1100 eur, ale často dostáva odmeny. Máme ešte na 3 roky lízing v sume 215 eur mesačne. Hypotéku na súčasný byt nesplácame, je náš.

Poskytla by nám banka v našej situácii hypotéku na ten byt, ktorý sa nám páči?

Vedeli by sme “založiť” náš súčasný byt ako záruku?

Pomohlo by nám to v banke?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste byt nepredali a potrebovali napríklad tých 200 000 eur, plus by ste vedeli dozaložiť nehnuteľnosť, aby ste dostali 100% z kúpnej ceny vo forme hypotéky, potrebovali by ste mať dokopy príjem v čistom aspoň 2 865 eur mesačne (ak rátam s úrokom na hypotéke 4%). Ak by ste si váš lízing refinancovali, bolo by to o niečo menej.

Treba sa takisto pozerať na to, že pri takom byte by bola splátka na hypotéku okolo 900/1000 eur mesačne + výdavky na bývanie + treba mať rezervu ak by ste náhodou nejaký čas nemali podnájomníkov.

Ono je to veľmi vážne rozhodnutie a na takéto nehnuteľnosti (ak by ste si chceli nechať obe), potrebujete mať veľmi slušný príjem, aspoň tých 2750 alebo 3000 eur mesačne v čistom.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk