Pozerajú banky pri poskytovaní hypotéky aj na dosiahnuté vzdelanie?

Zodpovedané
7. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Pozerajú banky aj na dosiahnuté vzdelanie?

Prvý žiadateľ je študent, resp. bez dokončenej strednej školy. Ale príjem má cca 1600 eur. Je zamestnaný na neurčitú dobu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, pozerajú. Nie je to v každej banke až tak významný faktor, že by kvôli tomu úver neposkytli, avšak môže to ovplyvniť sadzbu a dokonca aj výšku hypotéky. S týmto som sa osobne stretol naposledy pred 2 rokmi.

Zároveň je potrebné si povedať, že sú v žiadosti posudzované komplexne všetky faktory. Každý faktor má pre rôzne banky rôznu hodnotu. Niektorá má biznis model postavený napr. ústretovejšie pre podnikateľov, čo u nich majú biznis účty, iná banka zas vie viac podporiť práve mladých ľudí. Vždy je dobré zvážiť posudzovanie vo viacerých bankách, kde sa dá vopred urobiť predbežná kalkulácia, kde vyjde orientačne bonita a rating.

Niektoré banky majú tieto predbežné kalkulácie urobené lepšie a presnejšie, iné menej.

Avšak dostatočný a bezproblémovo dokladovateľný príjem v dobrom zamestnaní (v atraktívnom sektore podnikania), primerané úverové zaťaženie (teda iné úvery) a úverová história bez negatívnych "šrámov" (nesplácanie minulých úverov a pod.) sú najdôležitejšie.

Drží palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk