Prečo nám banka nechce znížiť splátky a predĺžiť dobu splácania, keď sme produktívni a pracujeme?

Zodpovedané
5. nov 2022

Dobrý deň,

s manželom máme po päťdesiatke. Založili sme dom a vzali sme si v roku 2016 úver z VÚB banky vo výške 275 000 eur na zakúpenie stroja do manželovej firmy. Splácali sme úver vo výške 1580 eur mesačne.

V čase covidu sme sa dostali do finančných problémov, nakoľko manželova firma mala značné problémy. Banka postúpila záložné právo dražobnej spoločnosti. Keďže sme zaplatili akontáciu vo výške 15 000 eur, dražba nebola. Banka nám zvýšila splátky na 2000 eur. Od januára 2023 chce banka mesačné splátky 3780 eur. Počas ostatných 7 rokov sme banke uhradili 100 000 eur. Splácať mesačnú splátku 2000 eur je pre nás v dnešnej dobe veľmi ťažké, nakoľko máme príjem 1600 eur.

Musí nám pomáhať syn a rozpredávame veci, ktoré majú nejakú hodnotu, aby sme mali každý mesiac na splátku. S bankou sa nedá dohodnúť. Už rok ponúkame dom na predaj, ale asi ho ťažko predáme, nakoľko je veľký, dvojgeneračný a energetický nákladný a v dnešnej dobe každý hľadá malé nehnuteľnosti. Úver nikde nedostaneme, keďže sme v registri neplatičov kvôli tomuto úveru. Neviem, čo budeme robiť, keďže splácať úver po 3780 eur je nereálne. Banka nás tlačí výškou splátky pomaly do dražby. Nevieme, ako sa brániť. Veď ľudia majú aj menšie splátky a platia ich 30 rokov. Splátky po 2000 eur sme platili poctivo, ani raz sme nevymeškali.

Prečo nám banka nechce znížiť splátky a predĺžiť dobu splácania, keď sme ešte produktívni a pracujeme?

Nemôže syn prevziať v tejto banke úver na seba s nižšími splátkami?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ma mrzí v akej ste situácii. Bohužiaľ, za žiadnu banku sa takto neviem vyjadriť, že prečo vám nechce znížiť splátky a predĺžiť dobu splácania.

Každá banka má svoju politiku, podľa ktorej funguje a takisto vždy všetko musí byť v súlade s úverovou zmluvou, ktorú ste podpisovali. Ak má banka na toto právo vo Vašej situácii podľa úverovej zmluvy, tak s tým nič neurobíte. Môžete sa ísť jedine do banky skúsiť dohodnúť a požiadať o výnimku a uvidíte, čo vám povedia.

Na syna úvery prejsť môžu, no musí mať na to samozrejme zdokladovateľný mesačný čistý príjem. Ak má, tak to môžete skúsiť vyriešiť v rámci vašej banky. Upozorňujem však, aby sa do úverových problémov nedostal aj Váš syn.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk