Rodinný príslušník neplatí úver načas a ja som spoludlžníčka. Ako sa môžem brániť?

Zodpovedané
29. máj 2023

Dobrý deň,

mám 24 rokov a som spoludlžníčka na úvere svojho rodinného príslušníka. On neplatí splátky načas, a preto mu nechcú úver refinancovať. Nechcem byť už dlhšie spoludlžníčka, no nemám na výber. Bez môjho príjmu majiteľovi úveru nevychádza životné minimum.

Dá sa s tým niečo robiť?

Dá sa zobrať vyšší úver a tú dlžnú časť platiť ďalej v jednom úvere?

Je možné to zákonne poriešiť, že nech si tú svoju zostávajúcu čiastku doplatí ten majiteľ a nie spoludlžník?

Už ma nebaví počúvať telefonáty z banky. Áno, je to moja chyba, že som sa dala nahovoriť na úver s niekým tak nezodpovedným.

Nedá sa z toho proste vycúvať?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ nie. S tým, že človek ide do úveru ako spoludlžník sa aj on zaväzuje, že daný úver nie je splácaný. Úver sa netýka teda len hlavného dlžníka ale aj spoludlžníka.

Ak to nedokáže splácať on, budete musieť za neho vy. Alebo budete mať obaja negatívne zápisy v úverovom registri a prinajhoršom aj zosplatnený úver.

Iný úver mu s najväčšou pravdepodobnosťou nedajú. Nedá sa to spraviť tak, že si on zoberie úver a tento úver, na ktorom ste aj vy sa vyplatí. Budete ho musieť bohužiaľ splácať, vy ste úplne rovnako na tom v tom úverovom vzťahu s bankou ako aj on.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk