Bývalý priateľ ma núti refinancovať úver

scarletka34
4. jún 2021

Ahojte potrebujem poradiť. Ex priateľ má núti aby som refinancovala úver ktorý som zobrala keď sme boli ešte spolu vo vstahu. Sú tam vysoké splátky. No ja to refinancovat nechcem lebo za 5 rok je s platený a potom by sa to natiahli zas na 8 rok. Co mam robiť ako ho od toho odhovoriť. Vyhráža sa mi keď to nespravím že úver platiť nebude.

bimbina
4. jún 2021

Nemusí sa splácať 8 rokov . Ak sa refinancuje je to len pre vašu peňaženku lepšie 😀 tým že zachováte výšku splátok , a aj dobu splatenia celého úveru , dá sa ponížiť len úroková sadzba . Za pokus to stojí vyskúšať .

lindusss2016
5. jún 2021

@scarletka34 kedze ten uver splacate spolu, tak snad ma pravo k tomu nieco povedat 🤷‍♀️ aj ked ja tomuto celkom nerozumiem, ako mozte mat spolocny uver s ex priatelom 🤔

weronika171717
5. jún 2021

@scarletka34 vieš, ľudia vidia v refinancovani len to, že budú platiť menej. Myslíš, že banky by takto pomáhali ľuďom????? Nie. Pretože, tým, že si prefinancujete úver, tak už zase od začiatku refinancovania platíte len úroky. Splácanie istiny je opäť takmer nulové. Ja by som do toho nikdy nešla. 🤷‍♀️

petamich
5. jún 2021

@weronika171717 aha cize ak ma niekto aktualne spotrebny uver s urokovou sadzbou 13% a ina banka mu ponuka prefinancovat ho s urokovou sadzbou 5% a so zachovanim dlzky povodnej splatnosti - tak by si do toho nesla? to je pekna hlupost platit banke urok p.a 13% ked mozes 5% 🙂

suhlasim bankam nejde o pomahanie ludom, bankam ide o ziskanie podielu na trhu a noveho objemu uverov a benefitom pre klienta je, ze moze napr. ziskat nizsi urok za existujich podmienok = znizenie splatky alebo so skratenim splatnosti = zbavi sa uveru skor

a mimochodom splacanie istiny, tak ako popisujes = najskor urok a potom istina funguje iba pri hypotekarnom uvere, pri beznom spotrebnom uvere klesa istina linearne

petamich
5. jún 2021

@lindusss2016 uplne normalne 🙂
bud si vzali spotrebny uver ako spoludlznici alebo aj hypoterkany uver a kupili si nehnutelnost, kde figuruju ako spoludlznici a vlastnici nehnutelnosti 50/50 - banke je uplne jedno, kto si ten uver berie a v akom je vztahu kym splna podmienky pre jeho poskytnutie

janeninka
5. jún 2021

@scarletka34 a je to refinancovanie vyhodne? Ak by boli splatky nizsie este stale mozes urobit to ze si rozdiel budes odkladat na osobitny ucet a po piatich rokoch to vyplacat akoby z toho.. Z toho co si napisala mi nie je jasne s cim presne mas problem...

sasa1310
5. jún 2021

@scarletka34 správne chápem, že úver je iba na teba? a on ho len spláca? Pri refinancovaní nikdy neplatíš dlhšie ako pôvodne. Jedine, že by si si úver rovno navýšila. Pri refinancovaní sa buď znižuje mesačná splátka alebo dĺžka splácania. Nerozumiem, kde si na to došla, že z 5 rokov budeš platiť 8 rokov.

kitycat
5. jún 2021

@lindusss2016 skor si myslim,ze uver je iba na nu a on "prispieva"

@scarletka34 co je to zauver? Hypotekarny? Bezucelovy?

scarletka34
autor
5. jún 2021

@weronika171717 presne tak ani ja nechcem lebo teraz to bude splatene za 4,5 roka a potom by to bolo na 8 rok. Ale on potrebuje viac peňazí na frajerku tak ma do toho tlači. Som stoho na nervy a neviem mu to vytlct s hlavy. Pre to sem píšem že čo mám už spraviť aby sa k tomu nevracal

aduskatt
5. jún 2021

@scarletka34 refinancovať úver sa dá aj s dodržaním dátumu splatnosti. Ak dostaneš výrazne nižší úrok, ako máš teraz, bola by si hlúpa, keby si nerefinancovala. Klientke som ušetrila nedávno 150 eur mesačne na splátkach s tým, že úver jej končí presne v tej istej dobe, ako pôvodný. Netreba hneď za všetkým hľadať zlo. Držím palce, aby si sa dobre rozhodla. A druhá vec - nenechaj sa zastrašiť - ak nebude splácať, dostane sa do úverového registra a minimálne na 5 rokov si dobre zavarí vo všetkých bankách (samozrejme aj Tebe, keďže si spoludlžník, ale tak snáď má toľko rozumu, že to splácať neprestane)

sasa1310
5. jún 2021

@scarletka34 to prečo jej píšeš, že presne tak. Okrem toho tvoj ex nechce refinancovať ale navyšovať úver a to sú dve rozdielne veci

scarletka34
autor
5. jún 2021

@sasa1310 je tam dosť veľký dlh takže sú tam vysoké splátky a on chce ušetriť aby sa mohol viac rozhadzovat. No ja to potrebujem cim skôr mat vyplatene takže úroky ma nezaujímajú. Keby sme pár tak áno aby sa nám lepšie dýchalo jak sa vraví. Ale takto niečo naťahovať to nie. Ale neviem ako to vyriešiť aby ma netlačíl do toho. Ten úver je písaný len na mňa to je to. Ja vlastne môžem byť rada ze ho platí

scarletka34
autor
5. jún 2021

@sasa1310 ten úver bol pred schválený takže sú to 2 úvery a vysoký ešte dlh a s môjho platu aby sa znížili splátoky by to vyšlo na 8 rok

sasa1310
5. jún 2021

@scarletka34 a prečo si išla do toho až tak, že je predschválený? No nepodpísala by som to.

scarletka34
autor
5. jún 2021

@sasa1310 to je už jedno teraz musím toto vyriešiť keď som už do toho šla neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Potrebujem ako mu to vytlct s hlavy aby neriešil nič s bankou a platil to.

sasa1310
5. jún 2021

@scarletka34 ty tak zmätočne píšeš, že sa v tom ani hus nevyzná.
Ak je úver iba na teba, tak on nemá čo riešiť s bankou. Banka sa s ním ani baviť nebude ani žiaden papier mu nedá nič. On s tým nič nemá.
A čo teraz vlastne chceš od nás? Veď keď si už bola žiadať o schválenie úveru, tak ten úver pravdepodobne už máš. (neviem ako je to u spotrebákov, či ešte treba posledný podpis ako pri hypo). To musíš ty vedieť, či tam treba ešte ísť s posledným podpisom. Skoč čo najskôr do banky a povedz, že si si to rozmyslela.
A to, že ti platí úver to je fakt len na ňom. Nebude platiť, tak nebude. Tvoja blbosť. Len musíš s tým rátať, že keby si aj pristúpila na jeho podmienky, rovnako nemusí platiť ani ten 8 r. úver.

zuvelyn
5. jún 2021

uz len ta veta ze "chcem to mat cim skor splatene a uroky ma nezaujimaju" si odporuje. Uz bez ohladu na to na co chce EX pouzit usetrene peniaze, rozmysla rozumne, dajte stare spory bokom, ak sa do financii nerozumies ( co sa evidentne nerozumies) zavolajte si financneho poradcu, nech vam zozenie najlepsiu ponuku a refinancujte bez zmeny dlzky odbobia na ktore je uver (tzn ziadne predlzenie z 4 na 8 rokov). My sme refinancovali pred troma mesiacmi, ziadna dllzka splacania sa menenila ale urok klesol tak ze mame o 100eur mensiu splatku. Tak si to spocitaj 1+1, ze co je vyhodnejsie

sasa1310
5. jún 2021

@zuvelyn on nerefinancuje, on navyšuje úver. Resp., nový vyšší úver s novými zmluvnými podmienkami s vyplatením toho starého

scarletka34
autor
5. jún 2021

@sasa1310 ten uver mam už to sme brali keď sme boli este pár a samozrejme ja lebo som to mala s banky pred schválené. No sme rozideny a ma priateľku tak sa mu zdá veľa že ma vydajou tak vymýšľa kde ušetriť pre to tlači na mňa stým aby sme to išli nejak do banky po riešiť. No ja nechcem sním do žiadnej banky chodiť a nič riešiť a dva razy platiť úroky za jeden dlh.

sasa1310
5. jún 2021

@scarletka34 na základe čoho máš tento nový úver predschválený. Vieš čo vôbec znamená mať predschválený úver?

scarletka34
autor
5. jún 2021

@zuvelyn áno ja som bola v banke takže mne sa to by navýšilo na 8 rok smesou splátku.

kikavadi
5. jún 2021

Nedá sa prepísať úver na neho? Ak ho aj tak on platí? A nech si potom rieši dĺžku splatnosti, akú chce. Alebo ak to boli teda peniaze pre neho, nech si vezme úver na zostatkovu sumu a teba vyplatí a vyplatis tým úver písaný na teba a on už bude platiť úver písaný na neho.
Prípadne ak splácate spoločne že časť ty a časť on, tak to vyratajte, akú sumu ešte za toho 4,5 roka má zaplatiť tvoj ex a na tú sumu nech berie úver a peniaze dá tebe. Ty by si potom mohla teoreticky spraviť mimoriadny vklad a tým si znížiť výšku splátky alebo dĺžku splácania... neviem, skúste porozmýšľať ako by to šlo...

sashka22
5. jún 2021

@scarletka34 nech si on vezme úver, vyplatí Ti naraz ten Tvoj a zvyšok nech si spláca už na svojom ako chce a budeš mimo hry.

diablikovci
5. jún 2021

@aduskatt a to pracujete v banke?

aduskatt
5. jún 2021

@diablikovci nie....ovšem v momente, keď som písala príspevok, ešte neboli jasné všetky skutočnosti, ktoré autorka uviedla až neskôr. V tom momente to ešte vyzeralo, že majú úver spolu, nie že to vzala celé na seba. Samozrejme, že za okolností, ktoré napísala neskôr bude masť problémy ona, keď to on prestane splácať

lindusss2016
5. jún 2021

@petamich rozumiem, ze sa to da, ale nerozumiem, preco si niekto berie uver s nie manzelom

petamich
5. jún 2021

@lindusss2016 no to mas pravdu, to je veru dobra otazka 🙂

scarletka34
autor
5. jún 2021

@sasa1310 na základe obratu peňazí co mi chodili na účet banka mi ponúkla peniaze

scarletka34
autor
5. jún 2021

@lindusss2016 to je už jedno poučila som sa do budúcna. Len jak som už písala potrebujem aby to platil jak to je nastavene a mali čím skôr stým pokoj. Neviem ako ho presvedčiť aby ma neposielal do banky nemám plane sa sním dohadovať. Keď sme boli spolu tak sme to pohode všetko platí a teraz jak potrebuje viac peňazí na frajerku tak robí problémi

petamich
5. jún 2021

ja aj tak stale nerozumiem - uver je na teba, on v nom ako spoludlznik nevystupuje ale napriek tomu ho splaca? a ked ti zajtra povie, ze ho splacat nebude?
tlaci ta do refinancovania a predlzenia splatnosti, aby sa znizila mesacna splatka okej - a ked mu nevyjdes v ustrety a budes trvat na svojom, co ak ti on zasa povie, ze on ho nebude splacat vobec? potom co mas v plane spravit?