Rozpočíta sa zvyšok istiny na zostávajúce splátky v dobe čerpania úveru?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

pri štúdiu toho, načo mám a nemám nárok som sa dopracoval k zákonu o úveroch na bývanie (§ 13 ods. 16). Na jeho základe ako 31-ročný rodič, ktorý čaká dieťa k 04/2024 môžem do polroka od jeho narodenia podať požiadavku na odklad splátok istiny úveru až na 36 mesiacov.

K 11/2024 mi končí 3-ročná fixácia úveru (ten mám na 30 rokov), kedy sa mi úrok zmení z 1,02% a to pravdepodobne na niečo medzi 4 - 5%. V tomto čase má manželka výpadok príjmu, tak zvažujem odklad istiny. Rozdiel v splátke mi bude robiť cca. 300 eur mesačne, čo je problematické.

Mám k tomu 2 otázky:
Zvyšok istiny sa rozpočíta na zostávajúce splátky v dobe čerpania úveru (27 rokov), alebo mi predĺžia čas splácania?

Závisí to od individuálnej dohody s bankou?

Je toto zaznamenávané v rámci úverového registra a môže to pôsobiť ako negatívny záznam v registri, ktorý bude využívať banka pri scoringu iných úverových produktov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

odklad splátok funguje tak, že na daný počet mesiacov sa vám zníži splátka a potom sa vám nesplatená istina rozráta do zostávajúceho počtu splátok a o toľko sa vám navýši mesačná splátka, doba splácania sa nepretiahne.

Odklad splátok je zaznamenávaný ako negatívny zápis v úverovom registri a banky to vidia doslova ako problém so splácaním úveru. Môže to mať negatívny vplyv do budúcna, avšak ak po odklade 1/2 roka budete splácať poctivo a načas, tak to nebudú banky riešiť. Ak by ste však chceli pár mesiacov po konci odkladu žiadať o úver alebo ho refinancovať, mohlo by dôjsť k zamietnutiu s veľkou pravdepodobnosťou.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk