S priateľom by sme chceli dom. Ako máme postupovať?

Zodpovedané
30. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. S priateľom máme jedno dieťa a druhé je na ceste. Pred 8 rokmi si priateľ vzal hypotéku na byt, ktorú pred 2 rokmi refinancoval.

Bývanie v byte je fajn, ale chceli by sme dom. Ja som s nim úver nebrala, bral ho sám.

Aký by bol postup, keby sme chceli riešiť dom?

Už by sme si úver brali spolu, ale ja budem už na materskej. Chceli by sme nejaký novší, alebo možno postaviť. Len tam by sa asi najskôr musel kúpiť pozemok.

Mali by sme najskôr predať byt?

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko sa mi vyjadruje, lebo chýba veľké množstvo údajov - aké máte príjmy, aké sú výdavky (detail aj k úveru/úverom). Tiež koľko je zostatok súčasnej hypotéky a pod. Nedá sa totiž určiť, či by bolo priechodné, aby si priateľ nechal súčasnú hypotéku a ešte by bol priestor na zobratie ďalšej hypotéky alebo iných úverov.

Pri dostatočných príjmoch by bolo možné si byt aj ponechať. Ak parametre, ktoré teraz nepoznáme nie sú až také ideálne, tak sa bude musieť najskôr vyriešiť stará hypotéka (napr. predajom bytu).

Mrzí ma, že Vám neviem viac poradiť, potrebujem viac informácií.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk