Sú v poriadku vysoké poplatky pri investovaní do fondov?

Zodpovedané
10. jan 2021

Dobrý deň,

moja finančná poradkyňa mi pripravila plán pre 12 ročné deti- sporenie do fondov. Sú tam však vysoké poplatky. Nejaký ročný plus cca 200 eur pri založení. Ten 200 eur mi nejako rozložila, nepôjde to jednorázovo.

Je to normálne?

Mám dve 12 ročné deti a každému chcem dávať mesačne po 20 eur. Vraj to dáme na jeden spoločný účet a keď budú dospelí, tak im to rozdelím. Čiže mesačne budem investovať deťom 20 eur.

Plus mne same sebej na dôchodok po 20 eur. Mám 41 rokov.

Strašne sa toho bojím. Bojím sa, aby deti o nejakých 10 rokov dostali aspoň to, čo som tam vložila. Nie, aby dostali menej ako je vklad. Som samoživiteľka s nízkym príjmom, preto sa bojím.

Do ktorých konkrétnych fondov by ste investovali vy pre svoje dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by bolo dobré si to ešte raz prejsť s Vašom finančnou poradkyňou. Aj keď poplatky sú normálne, tak nie je v poriadku, že sa toho "strašne bojíte".

Predpokladám, že máte investičné sporenie a práve to, že to nekopíruje Váš vzťah k riziku môže spôsobiť, že nezískate zo sporenia to, čo by ste mali. Mali by ste si to spoločne ujasniť. Za mňa určite zbystrite, ak sú poplatky viac ako 4% z čiastky, ktorú do svojho sporenia vložíte povedzme za 10 rokov (tým myslím vrátane aj ostatných poplatkov - vstupné, priebežné, ročných za správu a pod.). Netvrdím, že je to zlé, ale určite by ma zaujímalo, čo za tie poplatky dostanem.

K samotnému poplatku sa mi ťažko vyjadruje, lebo neviem čo sú to za poplatky, aké máte tie fondy a pod. Či je v rámci poplatku aj investičné poradenstvo od Vašej poradkyne.

Moja dcéra má viac investičných sporení. Máme aj také, kde sú poplatky výrazne nižšie ale tiež aj podobné, ako popisujete. Napr. to s tými vyššími poplatkami je v jednej nemenovanej banke, nakoľko som sa snažil, aby aj starí rodičia neodkladali na vkladnú knižku či podobné nezaujímavé riešenia, ale aby to bolo investičné sporenie. Podmienka starých rodičov bola, že to musí byť ale v "renomovanej" banke z ich pohľadu. Takže poplatky nepoplatky, vybrali sme také, kde je predpoklad, že aj navzdory vyšším poplatkom v horizonte cca 20 rokov bude dobrý výsledok.

Píšem to preto, lebo je to vždy aj o situácii, Vašich preferenciách, možnostiach a cieľoch. Rozhodne, ak už teraz ale nie ste s tým OK a podľa Vášho pohľadu sa toho obávate, určite to riešte radšej skôr - možno by šlo ešte od zmluvy odstúpiť a vyriešiť nejakú inú alternatívu. Prípadne si ujasnite s poradkyňou lepšie o čo ide, ako to funguje, tiež triezvo aké sú riziká či negatívne scenáre a za čo tie poplatky sú. Ak je to aj čiastočne jej provízia, ale máte od nej určitú starostlivosť, tak je to na trhu bežné. Za dobrú prácu sa platí dobre. Ak jej práca z Vášho pohľadu nie je dostatočná, tak to tiež s ňou riešte.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk