Zamietnutie žiadosti o darovanie podielu zo založeného domu. Konala banka správne?

Zodpovedané
14. mar 2024

Dobrý deň,

so sestrou sme si postavili rodinný dom na našom spoločnom pozemku. Každá vlastní 1/2, ktorý nám darovali rodičia. Hypotéka bola vedená na moju sestru, ktorá v tom čase mala vyšší príjem. Na splátku som jej pravidelne prispievala polovicou, taká bola dohoda.

Medzičasom sa jej narodili 2 deti, nevydala sa a s partnerom - otcom deti sa rozišla v čase, keď bojovala s onkologickým ochorením. Nakoľko jej partner v tejto ťažkej situácii stratil záujem nielen o ňu samotnú ale aj o deti, rozhodla sa požiadať nemenovanú banku o prevod jej polovice na mňa, jej sestru. Bála sa, aby sa jej maličké deti v prípade jej smrti nestali zrazu predmetom záujmu pre jej bývalého partnera, ktorý si z minulosti niesol finančnú ťarchu v podobe hypotéky a vyrovnania BSM s ex manželkou vo výške cez 100 000 EUR.

V čase podania žiadosti bola hypotéka riadne splácaná, pričom sa výška ako aj splátka hypotéky znížila na základe poistnej udalosti z dôvodu sestrinej choroby a priznania ID na tretinu z pôvodnej sumy. Išlo vlastne o bežnú situáciu, keď hypotéku založíte nehnuteľnosťou, ktorú nevlastníte. Banka túto žiadosť zamietla, pričom sa domnievam, že to bolo chybou spracovania žiadosti pracovníčky banky. Sestra medzičasom žiaľ zomrela a jej polovica z nášho domu s pozemkom pripadla jej maličkým deťom. Samozrejme otec deti ich dedičstvo prijal.

Konala banka oprávnene, aj keď poznala celú situáciu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mohlo tam byť viacero dôvodov zamietnutia a ja neviem, aký dôvod Vám oni povedali. Nie je však banka povinná to akceptovať. Ztoho čo píšete by mala, ale nie je povinná.

Bohužiaľ, teraz sa s tým už nebude dať nič robiť. Situácia ma mrzí a prajem Vám veľa šťastia.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk