Ak je antikoncepcia určená na potlačenie androgénov, tak chráni aj pred otehotnením?

Zodpovedané
25. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom antikoncepcie.

Ak je antikoncepcia určená na potlačenie androgénov v liekovej forme, tak treba absolvovať krvný odber a takáto ochrana chráni aj pred otehotnením?

Alebo to má len liečivý účinok zmierniť zvýšené množstvo androgénov u ženy?

Čítala som, že hormonálna nerovnováha môže spôsobovať pigmentové škvrny.

Je to možné aj u androgénov a antikoncepcie?

Ďakujem

Dobrý deň,

hormonálna antikoncepcia má v prvom rade antikoncepčné účinky a podľa jej hormonálneho zloženia vieme špecificky zvoliť produkt vhodný na liečbu ťažkostí hormonálneho pôvodu.

Odber krvi sa realizuje iba v rámci prevencie. Tam sledujeme vplyv hormonálnej antikoncepcie na zrážacie faktory a výšku pečeňových enzýmov.

Pigmentové škvrny vznikajú najčastejšie v tehotenstve. Môže za ich vznik ženský pohlavný hormón - estrogén. Najlepšie sa im vyhnete používaním krémov s SPF. Ideálne v rámci celého roka.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník