Aká je šanca mať dieťa po liečbe karcinómu prsníka?

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

mám 44 rokov, žiadne biologické dieťa a pri snahách o dieťa cez IVF sa mi "pošťastil" akurát tak zhubný karcinóm prsníka. Od operácie som rok, beriem Tamoxifen, všetky kontroly sú v poriadku.

Ja sa beriem za zdravú a vyliečenú. Chemo nebolo treba, bolo to ohraničené, uzliny čisté. Mala som iba rádioterapiu.

Môj onkológ chce, aby som užívala Tamoxifen 5 rokov, že tehotenstvo by nebolo dobré. Ja aj napriek rizikám túžim po dieťati. O 5 rokov už bude moc neskoro.

Ďalší problém je, že menzes už rok nemám. Už sme premýšľali aj nad vložením embrya.

Čo by ste mi poradili?

Je tam ešte nejaká nádej?

Ďakujem

Dobrý deň,

museli by ste vysadiť Tamoxifen, ktorý sa má skutočne užívať dlhšiu dobu, aj napriek rizikám spojenými s vysadením liečby.

Ide o antiestrogén, kvôli ktorému Vám menzes neprichádza. Je potrebné prekonzultovať možnosť prípadnej gravidity s onkológom a lekárom z CAR. Stimulovaný cyklus hormónmi u Vás pravdepodobne možný nebude. Natívny cyklus má menšie šance, že sa podarí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník