Aká je šanca, že otehotniem 2 mesiace po pôrode?

Zodpovedané
16. aug 2021

Dobrý deň,

som dva mesiace po pôrode, dojčím a aj kŕmim umelým mliekom. Pri styku sa nám poškodila ochrana.

Aká je šanca, že otehotniem 2 mesiace po pôrode?

Aký vplyv by mala tabletka PO na dojčenie?

Menštruáciu som zatiaľ nemala a mám za sebou druhú sekciu. Ďalšie tehotenstvo určite neplánujem a nechcem ani veľmi užiť tú tabletku.

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

šanca tam určite je, aj keď nie veľká. Pokiaľ plno kojíte - teda v pravidelných intervaloch cca 3 hodiny aj v noci, šanca je minimálna.

Istotu máte však iba pri užití "tabletky po" do 72 hodín po styku.
Escapelle, Afternor, Navela, Prostinor-1 sú urgentné kontraceptíva, ktoré je možné užiť do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku. Čo sa týka kojenia, hormón levonorgestrel sa vylučuje do materského mlieka. Doporučuje sa užiť tabletku hneď po skončení kojenia a následne nekojiť 8 hodín po užití, mlieko iba odsať a vyhodiť.

EllaOne je možné užiť do 5 dní, avšak kojenie sa doporučuje prerušiť až na týždeň.

Zvážte však užívanie antikoncepcie /vhodné pri laktácii/ v ďalšom období, daná situácia sa môže opäť zopakovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník