Aké faktory majú vplyv na pôrodnú váhu bábätka?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na to, čo všetko má vplyv s akými mierami (myslím najmä váhu) sa narodí bábätko?

Aktuálne som v 36. tt, doposiaľ odhad sedel plus mínus dva dní. Napríklad v 31+2, 1700 g. Čakám ďalšiu dcérku, prvá sa narodila s 3220 g v 38+3. Teraz v 35+2 však aj lekár zhodnotil, že tam bude odchýlka, pretože je to priveľký nárast a vyšlo mu 2970 g, čomu sa mi ozaj veriť nechce 🙈. Manžel je vysoký, aj prvá dcéra mala troška väčšiu hlavičku a dlhšiu stehennú kosť. Ja aj manžel sme dosť chudí a narodili sme sa do 3 kg, len teda manžel má 186 cm, ja 168 cm.

Tehotenskú cukrovku nemám, ani som nikdy nemala. Toto tehotenstvo však beriem vysoké dávky progesterónu (400 mg vag, 100 mg per.) kvôli krčku, mám aj serkláž. Mám 58 kg (+8 kg) a ozaj teda dúfam, že tá váha je reálne nižšia. Už prvá dcéra musela ísť nakoniec s nástrihom, mám úzku panvu a naozaj inak nešlo.

Môže mať aj ten progesterón či môj kľudový režim vplyv na váhu?

Ďakujem.

Dobrý deň,

kľudový režim a ani progestrón nijako neovplyvňujú výslednú váhu plodu.

Vyššia váha plodu by mohla byť napríklad pri tehotenskej cukrovke. A tak ako píšete, po 30 gt. veľa zaváži genetika. Obvykle býva každé ďalšie dieťatko o trošku väčšie ako to predchádzajúce.

Neobávajte sa, ak by ste porodili rovnako v cca 38 gt., výsledná váha by mohla byť okolo 3300g. Dieťatko obvykle priberie takto ku koncu 100g/týždenne.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník