Aké intravaginálne probiotiká ako prevenciu mykózy?

Zodpovedané
25. júl 2022

Dobrý deň,

počas tehu som mávala problém s vagi. mykózami, pán dr. mi vtedy poradil Lactofeel. Super vec. No po pôrode mi už dáko nezaberal, tak som prešla na Gynimum intim protect. Samozrejme upravená strava, bavlnené nohavičky, žiadne parfumované vložky atď. a všetko bolo OK, až kým som minulý mesiac nemala nasadené atb. Mykóza sa vrátila a po mesiaci sa znova zopakovala. Dr. mi predpísal Femgin a Lomexin, problémy ako tak ustupujú, no chcela by som sa poradiť o prevencii.

Užívam probiotiká perorálne, ale uvažujem, či nie sú vhodné aj intravaginálne a aké by ste mi poradili?

Ďalej by som sa chcela opýtať, či sa môže používať lokálna antikoncepcia Farmatex a intravagi. probiotiká?

Prípadne v akom časovom rozmedzí sa môžu kombinovať?

Ďakujem veľmi pekne.

Dobrý deň,

probiotiká Gynimun sú výborné, pokračovala by som v ich užívaní. Liečba, ktorá Vám bola nasadená by mala pomôcť. Ide o účinnú liečbu. A nabudúce je potrebné pri užívaní antibiotík súčasné užívanie probiotík denne (nie iba preventívne napríklad 1x týždenne).

Pharmatex su aplikujte bezprostredne pred stykom, tak ako je to v návode. A probiotiká najskôr 2 hodiny po ňom, ak je súlož večer. Vaginálne tablety je vždy dobré aplikovať pred spánkom. Tableta sa v noci rozpustí a vstrebe sa maximálne množstvo účinnej látky.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník