Aké je riziko MA pri užívaní Progestanelle v 12. tt?

Zodpovedané
22. okt 2022

Dobrý deň,

aké je riziko missed abort pri užívaní Progestanelle 1x200 mg každý večer (vaginálne) v 12. tt?

Na kontrolnom sone v 10 tt + 2 bolo všetko ok, akcia srdca bola. Pýtam sa z dôvodu ustúpenia tehotenských príznakov. Nekrvácam ani nemám bolesti. Kontrolu mám najbližší utorok.

Ďakujem.

Dobrý deň,

tehotenské príznaky vždy raz pominú aj napriek prosperujúcemu tehotenstvu.

Progestanelle obsahuje hormón progesterón, ktorého produkciu naplno preberá placenta na konci prvého trimestra. Zatiaľ, aby ho bolo dostatok sa v indikovaných prípadoch hradí užívaním preparátov s jeho obsahom. Neodvrátiteľnému však nedokáže nezabrániť. Ak by sa stala určitá závažná chyba v zložitom procese vývoja, plod sa prestane vyvíjať aj napriek jeho užívaniu.

Verím ale, že je vo Vašom prípade všetko v poriadku. Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník