Ako liečiť pretrvávajúce pálenie v pošve?

Zodpovedané
24. aug 2021

Dobrý deň,

prednedávnom som mala problém s bolesťami, špinením a pálením v druhej polovici cyklu. Pálenie sa opakovalo asi dva mesiace len v druhej polovici cyklu do menštruácie (snažili sme sa aj o bábo avšak celý cyklus nie len toto obdobie, tak predpokladám, že nie je vyvolávajúca príčina styk - spermie).
Odpovedali ste mi na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Výtok nemám. Brala som aj Canesten aj Fluomizin a nepomohlo. Od Vás som dostala odpoveď, že príčinou môže byť aj nedostatočná lubrikácia. Odvtedy prešli už skoro 3 týždne a vynechali sme styk aj kvôli možnému prenášaniu infekcie navzájom a medzitým bola aj menštruácia. Pálenie neprestalo. Liečila som sa aj vaginálnymi probiotikami aj gélom Lactofeel na obnovu mikroflóry.

Teraz piaty deň beriem ATB Gyrablock a nepomáha.

Aké sú ďalšie možné príčiny pálenia?

Je to ako keby štípanie, resp. pocit ako keby vo mne horelo.

U gynekológa som bola naposledy pred mesiacom a tam bolo všetko v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko povedať, ale ani opakovaná antibiotická terapia, ktorá narušuje prirodzenú flóru pošvy nie je najlepším riešením.

Ideálne by bolo realizovať vaginálny výter a liečiť cielene.

Antibiotiká Gyrablock obsahujú účinnú látku norfloxacín, ktorý sa cielene predpisuje predovšetkým pri urologických ťažkostiach.

Skúste teda poprosiť Vášho gynekológa o vaginálny výter (pokiaľ už realizovaný nebol).

Skúste porozmýšľať, že či nepoužívate príliš parfumované mydlá eventuálne mydlá na intímnu hygienu a prípadne ich zmeňte. Rovnako skúste zmeniť prací prášok a nepoužívať aviváž pri praní spodného prádla.

A po vylúčení infekčnej príčiny by ste mohli skúsiť probiotiká s názvom Multi acidophilus od Natural factors (zoženiete ich pravdepodobne iba na internete). Užívajú sa ob deň do pošvy a perorálne dlhodobo aspoň 3 mesiace. Pomohli ženám, ktoré mali pretrvávajúce ťažkosti aj napriek terapii.

Držím palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník