Ako liečiť stále sa opakujúcu infekciu E.coli?

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

neustále sa mi objavuje infekcia E.coli. Mala som ju aj počas 1. a 2. tehotenstva, ktoré som kvôli skrátenému krčku a tvrdnutiam musela ležať. 1 dieťa ju malo po pôrode.

Na moje požiadanie bol manželovi urobený ster a má ju aj on. Moja obvodná hovori, že treba liečiť aj muža, lebo ju prenáša on. Moja gynekologička hovori, že to nie je sexuálne prenosné.

Gynekologička mi to lieči Macmirorom a po dobratí sa aj tak zas objaví. Dokonca ju mám zase. Dlhodobo mám užívať vaginálne probiotiká. Beriem aj perorálne.

Ako to mám riešiť?

Beriem aj Vitagyn C.

Ako dieťa som mávala zápaly močových ciest.

Mala by som ísť aj na urológiu?

Pohlavný styk nula bodov. Bojím sa, že sa zase nakazým od manžela.

Môžem mávať zápaly aj kvôli tomu, že beriem antikoncepciu Zlynda?

Mávam aj bolesti v podbrušku. Po gynekologickej stránke som vraj v pohode, teda až na tú E.coli.

Aké sú Vaše odporúčania?

Obvodná mi nasadila Urovaxon kvôli imunite.

Môžem sa dať očkovať proti HPV, aj keď mám infekt?

O mesiac idem na preventívnu, kde mi budú brať cytológiu. Bojím sa, že bude nejaký problém, nakoľko som mala serkláž. Kamarátka mala po serkláži zdevastovaný krčok, no jej steh vyberali v 39. týždni. Mne v 36. týždni kvôli tomu, aby sa nezarezal.

Ďakujem

Dobrý deň,

zhodujem sa s názorom, že by bolo vhodné preliečiť aj manžela. Ideálne oboch naraz.

Je ale možné, že sa Vám E.coli bude vracať, keďže je pôvodom z gastrointestinálneho traktu. Preto po riadnom preliečení doporučujem obnoviť vaginálnu flóru užívaním probiotík, aby sa E.coli nemala šancu opäť premnožiť.

Vyšetriť moč Vám môže aj obvodný lekár či gynekológ. V prípade pozitívnej kultivácie z moču, je vhodné nasadenie celkových antibiotík, nie iba lokálnych.

Premnoženie E.coli nesúvisí s užívaním antikoncepcie.

Proti HPV sa očkovať môžete.

Cytoster nepredpokladám, že bude v dôsledku serkláže pozmenený.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník