Ako liečiť svrbenie v anogenitálnej oblasti?

Zodpovedané
24. jan 2023

Pekný deň,

prosím o radu. Už takmer tri týždne sa trápim s chúlostivým problémom. Pociťujem úporné svrbenie v celej vonkajšej oblasti genitálií a okolo konečníka. Najprv som si myslela, že príčinou svrbenia sú hemoroidy, ktoré sa mi ale nezhoršili a mám ich už roky a náležite ich ošetrujem. Potom som zistila, že ohnisko svrbenia je akoby vonkajšie pysky a okolie klitorisu. Výtok ani iné ťažkosti nemám. Hygienu dodržujem, mám stáleho partnera, prací prostriedok som nezmenila, nosím iba bavlnenú bielizeň. Vyskúšala som čo mi poradili v lekárni, po aplikácii Canesten a Fungicidin ma to veľmi štípalo a pálilo, Rosalgin mi prináša iba krátkodobú úľavu. Ešte podotýkam, že voľným okom nevidno žiadne začervenanie, opuch ani vyrážky. Proste nič, iba to strašné svrbenie.

O čo sa jedná a ako to liečiť?

Vopred ďakujem za pomoc.

Dobrý deň,

skúste PruriGyne krém. Aplikujte si ho 3-4x denne na postihnuté miesta. Liečbu môžete doplniť aj užívaním antihistaminík (napríklad Zodac tbl. 1x denne). Ak ťažkosti do 5 dní neustúpia, vyhľadajte ambulantného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník