Ako liečiť vyrážku pripominajúcu aftu v oblasti vonkajších rodidiel v mieste Bartholíniho žľazy?

Zodpovedané
1. aug 2021

Dobrý deň,

bola som za gynekológom, lebo mám bielu vyrážku pripominajúcu aftu v oblasti vonkajších rodidiel v mieste Bartholíniho žľazy. Doktor pozrel, neriešil a iba povedal, že sa to môže občas zapáliť.

Mne to teraz vŕta v hlave, lebo som videla rôzne zápaly týchto žliaz, kedy museli ženy ísť až na chirurgický zákrok, lebo sa im vytvoril absces.

Ako sa dá liečiť tento problém?

Pomôže mi Višnevského balzam?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez vyšetrenia sa mi ťažko k Vášmu nálezu vyjadruje. Liečba je špecifická pre každé konkrétne kožné ochorenie.

Nič nepokazíte, pokiaľ si zakúpite dezinfekčný roztok Betadine a miesto si dezinfikujte 2x denne sterilným tampónom. Noste vzdušné spodné prádlo, ideálne by bolo oblasť držať v suchu a dodržujte prísnu osobnú hygienu.

Pokiaľ je to iba povrchová erózia, pekne Vám danými opatreniami zmizne.

Pokiaľ ťažkosti neustúpia, skúste vyhľadať dermatovenerológa, ktorý Vás môže rovnako vyšetriť.

Pokiaľ však ide o rozvíjajúci sa zápal Bartholiniho žľazy, je možné že bude progredovať a bez chirurgickej liečby a antibiotickej terapie neustúpi.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník