Ako postupovať pri zlých výsledkoch z cytológie?

Zodpovedané
10. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Gynekológ ma poslal na konizáciu krčku po skončení menštruácie. Neustále ma trápia výtoky, doktor to neriešil a dal mi vždy len Gynoflor. Teraz mi volal, že vyšli veľmi zlé výsledky z cytológie LBC a to:

Všeobecný záver: epiteliálne bunkové abnormality

Interpretácia výsledkov
Non neoplastický nalez:

  • nenádorové bunkové zmeny,
  • metaplázia.

Epiteliálne bunkové abnormality
Dlaždicovité bunky
Atypické dlaždicovité bunky

High grade - skvamózna intraepitelialna lézia ( HSIL, zahrňujúca strednú dyspláziu - CIN2, ťažkú dyspláziu CIN3, CIS)

V odporúčaní je bioptické vyšetrenie. Lekár ma objednal na jednodňovú chirurgiu na konizáciu krčka. Mám doma 8 mesačné dieťa. Partner má dlhodobo genitálne bradavice. Sme spolu 3 roky a tento problém má 2 roky.

Kožná lekárka mu dala roztok a stále si to s ním ma potierať každý večer. A berie hlivu ustricovú a cesnak.

Môžem to mať aj od neho?

Doktor mi nič nevysvetlil. Len povedal, že počkáme na histológiu a potom sa uvidí.

Ako mám postupovať?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je jednoznačne potrebná konizácia krčka maternice.

Práve pre tieto prípady sú pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa dôležité. V rámci vyšetrenia gynekológ odoberá tzv. onkocytológiu z krčka maternice, ktorá sa posiela na vyšetrenie. Sledujeme pri nej bunkové zmeny - od nezávažných ASCUS /ktoré môžu byť spôsobené zápalom/, cez L-SIL /low grade lézia/, H-SIL /high grade lézia/ po karcinóm - kedy už sú prítomné rakovinové bunky.

Vo vašom prípade sa teda jedná o predstupeň rakovinových zmien.

Konizácia je jednodňový chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni postihnutá časť krčka maternice. Zákrok je ako terapeutická, tak aj diagnostická metóda - materiál sa odosiela na histologické vyšetrenie. Nemusíte sa báť, vy po zákroku nebudete mať žiadne ťažkosti, prítomné môže byť nanajvýš slabé krvácanie/špinenie. Dôležité je sa po zákroku šetriť, nič ťažké nedvíhať, pohlavne abstinovať.

Vrámci LBC vyšetrenia obvykle vyšetrujeme aj prítomnosť HPV vírusu. Za bunkové zmeny najčastejšie zodpovedá práve HPV infekcia. Genitálne bradavice sú spôsobené taktiež HPV infekciou, ktoré teda môžu byť pôvodom Vašich ťažkostí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník