Ako prekonať strach zo spinálnej anestézie?

Zodpovedané
23. nov 2022

Dobrý deň,

budem rodiť plánovaným cisárskym rezom a keďže je to už štvrtý pôrod, chcú, aby som šla rodiť spinálkou. Ja však si to neviem predstaviť, na pachy mám citlivý žalúdok, mám nedoliečenú panickú poruchu, kde síce už ataky nemám, ale na stresové situácie reagujem veľkým skokom v krvnom tlaku, závratmi, tŕpnutím tváre a prstov na rukách a veľakrát sa trasiem. Nedokážem to ovládať ale akonáhle situácia pominie, tak sa to upraví aj samé.

No momentálne mi je zle už len pri predstave, že mám byť počas cisárskeho pri vedomí, budú mať viac roboty so mnou, než s bábätkom. A keďže som o jedného syna už prišla 6 dní pred termínom pôrodu, mám extrémnu paniku byť hore, ak by sa aj počas tohto zákroku niečo stalo, ja by som to už nezvládla, keby to vnímam... Viem, že pri celkovej narkóze je vysoké riziko utlmenia bábätka, ale upokojuje ma aspoň to, že mi povedali, že u nás v nemocnici sa to ešte nestalo, že vždy bábätko stihli vytiahnuť včas, aj keď šlo už o viacnásobný zákrok. No ja dcérku nechcem nijak ohroziť, ale zároveň mám paniku z toho už teraz, nechcem byť pri vedomí, mám z toho obrovský strach. 😓 Neviem sa prekonať ani kvôli nej, ten strach je neopísateľný a hlavne neprekonateľný. Častokrát nad tým premýšľam a začnem sa triasť a mám slabší závrat. Nepomohol mi ani prípad, ktorý mi spomenula priamo pani doktorka, ktorá o mojej situácii (strachu) vie, že za jej kariéru sa raz stalo, že spinálka nezabrala ako mala a žena cítila bolesť a museli ju rýchlo uspať. 😣

Keď by dieťatko bolo utlmené CA, môže mať v budúcom živote nejaké trvalé následky?

Čo sa týka zrastov, vraj sa to dá zistiť aj z jazvy, ak je hrboľatá, alebo oveľa tmavšia než okolie jazvy, ak má žena ťahavé bolesti v podbrušku atď., ja z toho nič nemám, jazva (3x na tom istom mieste) nie je takmer vôbec viditeľná, len jemné biele tenké čiarky, hladká pokožka, žiadne ťahavé bolesti.

Je možné, že nemám zrasty alebo iba minimum zrastov?

Lebo tú spinálku mi odporúčajú práve iba kvôli tým zrastom, že po troch zákrokoch tam môžem mať obrovské zrasty a veľké množstvo, ale vraj aj nemusím mať žiadny zrast...

Ďakujem.

Dobrý deň,

presne ako píšete. Nemusia tam byť žiadne zrasty, ale môže to byť aj extrém. Nedá sa to predpovedať.

Určite dáva zmysel mať spinálnu anestézu počas sekcie. O to viac pri štvrtej. Rovnako Vám ju aj ja odporúčam. Skúste to ešte zvážiť.

Čo sa týka strachu. Skúste vyhľadať psychiatra. Vypočuje si Vás a pokiaľ uzná za vhodné, napíše Vám jednoznačnú indikáciu pre cisársky rez v celkovej anestéze.

Ak neuspejete, bude to už len na ochote personálu, či Vám výjdu v ústrety.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník