Ako sa dá upraviť cyklus po pôrode?

Zodpovedané
10. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom menštruácie. Po pôrode mávam dlhy cyklus - 32/33/34 dňový. Napríklad dnes mám 34. deň a menštruácia nikde. Kalendár mi ukazuje, že mi mešká 1 deň.

Chcela by som otehotnieť, ale s takým cyklom to bude asi problém. Ani neviem, či mám ovuláciu.

Čo by mi pomohlo na upravenie cyklu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ chodí cyklus pravidelne, len je dlhší, neznamená to automaticky, že neovulujete.

Pokiaľ k plánovaniu tehotenstva chcete aktívne pristupovať, ideálna je návšteva gynekológa, ktorý zrealizuje potrebné vyšetrenia, podľa ktorých zistí či ovuláciu máte. Prípadne podporí pravidelnosť cyklu hormonálne. Ak by bolo potrebné, hormonálne sa dá podporiť aj ovulácia.

Pokiaľ to ešte až tak aktívne riešiť nechcete, zakúpte si v drogérii/lekárni ovulačné testy. Zrealizujte si ich zhruba v polovici cyklu opakovane. Pokiaľ budú pozitívne, do 24 hod. sa dá očakávať ovulácia. V tom prípade je vhodné mať pohlavný styk v ten deň a aj v ten nasledujúci.
Avšak ideálne je mať pravidelný nechránený pohlavný styk 2-3x týždenne, pokiaľ sa snažíte otehotnieť.

Na prírodnej báze na úpravu hormonálneho systému existujú kvapky Gynex. Treba ich užívať dlhodobo. Prípadne na podporu počatia Inofolic pre ženy a Folandrol pre mužov.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník