Ako zmierniť bolestivý pohlavný styk?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

mávam bolesť pri pohlavnom styku. Priateľ chodí na turnusy a vždy, keď príde po 3 - 4 mesiacoch, tak máme sex. Po skončení cítim vnútri bolesť - ako keby mi niečo natrhol, ale netečie mi žiadna krv. Bolesť trvá 1 - 2 dni. Myslím si, že to bude jeho veľkosťou.

Dá sa s tým niečo robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolestivý pohlavný styk - dyspareunia môže byť podmienená psychogénne po nepríjemných skúsenostiach, kedy dôvodom môže byť napríklad aj vaginizmus /mimovoľná kontrakcia vonkajších svalov pošvového vchodu z nevedomého priania ženy zabrániť penetrácii/.

Iné príčiny sú organické, kam môžeme zaradiť - suchosť pošvy /nedostatočná predohra, nedostatočná lubrikácia, menopauza/, rigidný hymen /tuhá panenská blana/, infekcia/zápal, intolerancia latexu, vrodené abnormality, jazvy po plastikách/epiziotómii.

Tiež môže byť príčinou endometrióza, pozápalové/pooperačné zrasty, cysty vaječníka, myómy maternice.

Vyhľadajte svojho gynekológa, ktorý Vás komplexne gynekologicky vyšetrí. Organické príčiny je možné liečiť.

V prípade, že bude z gynekologického hľadiska všetko v poriadku, skúste sa s partnerom porozprávať o Vašich ťažkostiach. Šetrný pohlavný styk, s dostatočne dlhou predohrou, lubrikáciou možno bude postačujúci.

Ďalšou možnosťou je vyhľadať pomoc psychológa alebo sexuológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník