Aký je Váš názor na očkovanie v 7. týždni?

Zodpovedané
19. júl 2021

Dobrý deň,

som v 7. týždni a dla som sa očkovať proti Covid-19. Prvú dávku som dostala tesne po ovulácii. Druhá mi vychádza teraz o pár dní, keď budem 7+0. Moja gynekologička mi odporúča dať sa zaočkovať teraz. Vraj v 2 a 3 trimestri to už neodporúča. Alebo potom až po pôrode. Všade som však čítala opačný názor, že treba počkať do druhého trimestra.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie proti Covid-19 patrí v tehotenste medzi odporúčané.

Mohli by set sa dať zaočkovať aj v priebehu I. trimestra, doporučuje sa však počkať s očkovaním do II.trimestra. A to iba z dôvodu, že pokiaľ by sa v priebehu prvého trimestra čokoľvek skomplikovalo /krvácanie, vrodená vývojová vada, potrat/, aby sa dôvod nepripisoval práve očkovaniu. Ide o najcitlivejšie obdobie, kedy sa vyvíjajú orgány plodu.
Rozhodnutie je na Vás.

O tom, že by sa očkovanie v II. a III. trimestri neodporúčalo som nepočula.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník