Aký je váš názor na takúto liečbu endometriózy?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň,

dcéra 22 rokov je po operácii endometriálnej cysty. Žiaľ pri operácii zistili pokročilú endometriózu a navrhli liečbu injekciami, na 8 mesiacov zastaviť menzes a uviesť umelý prechod. Ja sama matka som v prechode, obávam sa čo bude s ňou, keď razom prestane mať menzes a či bude vôbec liečba úspešná, keďže deti ešte neplánuje. Mnohým ženám sa to vrátilo po liečbe.

Chcem poznať viac názorov, aký je ten váš?

Ďakujem.

Dobrý deň,

ideálne by bolo práve otehotnieť. V tom čase žena menzes nemá a teda endometrióza nie je aktivna, nešíri sa a ložiská tiež atrofujú (odumierajú). Škody v zmysle zrastov, ktoré však už napáchala sa vrátiť nedajú.

Navodenie menopauzy umelo pomocou hormonálnej liečby je druhou možnosťou.

Prípadne vhodne zvolená antikoncepcia (je ale menej účinná).

Zastavenie menzesu pri rozsiahlom náleze a žene, ktorá ešte nerodila a neplánuje otehotnieť je vhodnou voľbou. Ak by sa tak neurobilo, zrasty v oblasti vajíčkovodov by jej mohli spôsobiť prekážku v otehotnení prirodzene a potrebu umelého oplodnenia. Tiež je veľká pravdepodobnosť, že by sa pri jej šírení objavili výrazné pretrvávajúce bolesti.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník