Aký je váš názor na tieto výsledky merania?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

veľmi by som potrebovala počuť váš názor na tieto výsledky merania. Mám 38 rokov, čakáme druhé dieťa. Môj gynekológ ma dosť vystrašil, ale beriem všetko s nadhľadom a nech je pravda akákoľvek, som na ňu pripravená. Čakám výsledky z krvi a pôjdem ešte k nejakému špecialistovi na ďalšie meranie.

Aký je váš názor?

Ďakujem.

Dobrý deň,

čo sa týka výsledku. Ide "iba" o vyjadrenie rizika pre výskyt ochorenia. To znamená, že reálne bude postihnuté DS jedno dieťatko z 870. To isté platí aj pre riziko druhého výsledku.

Ide však o prvotrimestrálny skríning, preto je nutné počkať si ešte na druhotrimestrálny, pretože výsledky týchto dvoch vyšetrení sa sumarizujú a dajú nám určitý celkový výsledok.

Ale tak ako je to napísané aj vo výsledku, vysoké riziko výskytu ochorenia je považované pri výsledku 1:300.

Určite ale doporučujem absolvovať vyšetrenie u ultrazvukového špecialistu v 20 gt. tehotenstva. Jednotlivé genetické ochorenia majú aj svoje morfologické odchýlky.

Podľa výsledku Vám bude doporučená genetická konzultácia /príp. amniocentéza/, prípadne druhou možnosťou je NIPT (neivazívne prenatálne testovanie plodu pomocou odberu Vašej krvi) - toto vyšetrenie si však pacient hradí sám.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník