Bude moje bábätko v poriadku, ak mám zníženú funkciu štítnej žľazy?

Zodpovedané
25. sep 2022

Dobrý deň,

som v 12 tt tehotenstva a zistli mi THS 4,46 (norma je do 4,2).

Bude dieťatko v poriadku?

Prvý genetický ultrazvuk mám za sebou a všetko bolo v poriadku. Štítnu žľazu mi nikdy predtým netestovali, čiže neviem, od kedy mám tento stav. Na internete čítam strašne veci o poškodení mozgu dieťaťa a o spomalení vývoja. Doma mám malú 9 mesačnú dcérku, je zdravá a prospieva ale normálne mám obavy, či som problém so SZ nemala už v tehotenstve s ňou a či bude aj v budúcnosti v poriadku, šikovná a inteligentná.

Je dôvod na obavy?

Veľmi sa o ňu aj o bábätko bojím. V roku 2020 som podstúpila v 6 m UPT, pomocou prostaglandínov, oxytocínu, laktáciu mi tiež zastavovali tabletkami. V roku 2021 som porodila zdravú dcéru, následne dojčila a teraz som opäť tehotná.

Mohli tieto udalosti, ktoré nasledovali krátko po sebe, zapríčiniť zhoršenie fungovania SZ?

Inak som úplne zdravá a bez akýchkoľvek ťažkosti.

Ďakujem.

Dobrý deň,

poruchu funkcie štítnej žľazy ste v predchádzajúcom tehotenstve mať nemuseli. Mohla sa Vám rozvinúť postupne a je možné, že sa Vám funkcia po pôrode opäť upraví. Tehotenstvo je pre telo určitý typ záťaže. Štítna žľaza proste “nestíha”.

Hodnota je síce zvýšená (bývajú aj oveľa horšie hodnoty), ale po včasne nastavenej liečbe bude všetko v poriadku, neobávajte sa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník