Čím je spôsobené špinenie po veľkej potrebe rok po pôrode?

Zodpovedané
14. júl 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

som rok po pôrode, menštruáciu ešte nemám, dcéra je stále dojčená viackrát denne. Od pôrodu mám problém so stolicou, občas je veľmi hustá a tvrdá a ide ťažko von. Pomáham si niekedy jemným tlakom prsta z vagíny cez pošvovú stenu. A vtedy začnem vždy špiniť/ľahko krvácať (trvá to celý rok od pôrodu, cca 1 - 2x mesačne, krv jednorazovo iba po utretí sa na papieri).

Čím to môže byť spôsobené a ako to liečiť?

Krvácanie nie je (asi) z krčku, skôr zo steny vagíny. Citológia po pôrode bola v poriadku. Po styku nekrvácam. Bolesti nemám. 3 mesiace po pôrode mi gynekológ odporučil posilniť vaginálnu výstelku čapíkmi Cicatridina, mám pocit, že na chvíľku to pomohlo, ale nie na dlhý čas.

Ďakujem za radu.

Dobrý deň,

Cicatridinu môžete užívať aj dlhdobo.

Je tiež otázkou či krvácate z pošvovej steny a či to nie je krvácanie z konečníka. Ak je to z pošvovej steny, tak či nie je tlak priveľký a či si stenu sama neporaníte.

Bolo by dobré absolvovať vyšetrenie u gynekológa a chirurga. Ak bude všetko v poriadku, okrem Cicatridiny, môžete skúsiť aj Psyllium či Glycerínové čapíky do konečníka, ktoré zmäkčia stolicu.
Samozrejmosťou je zvýšenie príjmu tekutín.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník