Čo je príčinou zrastov?

Zodpovedané
11. okt 2022

Dobrý deň,

som po laparoskopickej operácii, kde mi odstránili vaječníky, vajcovody, myóm na maternici a zrasty. To o tých zrastoch mi oznámila moja gynekologička, ale už sme sa aj z časových dôvodov nedostali ku tejto problematike bližšie.

Čo teda je príčinou zrastov?

Môžu sa vyskytnúť ešte znova?

Mohli byť aj príčinou bolestí, ktoré som mala pred operáciou?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

obvykle je príčinou prekonaný zápal/infekcia. Ale tiež endometrióza, či predchádzajúce operačné riešenie.

Určite mohli byť príčinou bolestí zrasty. Po ich rozrušení sa obyvkle uľaví. Čiastočne sa môžu opäť vytvoriť, predovšetkým na miestach, ktoré krvácali po ich rozrušení. V tomto prípade je vhodnou voľnou aplikácia Hyalobarrieru vrámci prevencie ich opätovného vzniku. Prípadne opakovanou infekciou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník