Čo mi odporúčate na to, aby mi zmizla cysta z prsníku?

Zodpovedané
1. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pri sone prsníkov mi lekár našiel cystu do 5 mm. Je naplnená, vraj neškodné. Občas mávam bolesti presne v mieste, kde je tá cysta. Užívam HAK.

Čo mi odporúčate na to, aby mi cysta zmizla?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčina vzniku cýst nie je úplne známa. Do určitej miery je ich vznik daný geneticky. Ak ste fajčiarka, je v prvom rade nutné skončiť s fajčením. Jedna z možných popisovaných príčin je tiež strava bohatá na metylxantíny /káva, čaj, cola, syry, čokoláda, víno/. Skúste obmedziť metylxantíny v strave. Jednoznačná prevencia vzniku cýst, či ich liečba neexistuje. Pri náraste cysty je možnosťou aspirácia jeho obsahu.

Cysty na prsníku nepredstavujú prednádorové stavy. Ide o pomerne bežný benígny ultrazvukový nález. Potrebná je iba pravidelná ultrazvuková kontrola vhodná minimálne každé 2 roky. Zároveň si realizujte pravidelné samovyšetrenie prsníkov, ideálne v období tesne po skončení menzesu. Pri zmene nálezu je kontrola potrebná samozrejme ihneď.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník