Čo znamená, keď má plod mesenteriálnu cystu?

Zodpovedané
4. aug 2021

Dobrý deň,

som tehotná a plodu bola zistená pravdepodobne mesenteriálna cysta.

O aký druh cysty ide?

Aké sú riziká?

Ďakuje

Dobrý deň,

mesenteriálna cysta sa nachádza v brušku bábätka. Ide o zriedkavú vrodenú anomáliu. Nález mesenteriálnej cysty môže /ale nemusí/ byť asociovaná aj s inými vrodenými anomáliami.

Počas tehotenstva bude nutná pravidelná kontrola veľkosti cysty a jej prípadný rast.

V popôrodnom období bude nutné pravdepodobne včasné operačné riešenie, ktoré pomôže predísť mnohým komplikáciám. Aj keď je väčšina mesenteriálnych cýst asymptomatická, môžu sa prejaviť bolesťou bruška, zvracaním, zápchou a následným neprospievaním.

Bolo by však vhodné konzultovať daný nález na vyššom pracovisku, ktoré sa danej problematike venuje a vie sa Vám k danému konkrétnemu nálezu presnejšie vyjariť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník