Čo znamená skvamózna metaplázia prítomná vo vzorke z krčka maternice?

Zodpovedané
18. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojich problémov.

Čo znamená skvamózna metaplázia prítomná vo vzorke z krčka maternice?

Okrem toho signifikantné elevovany ki67 a zýšené ca125 na 40.

Aká je liečba?

Ďakujem

Dobrý deň,

samotná skvamózna metaplázia nepredstavuje riziko.

ki67 proteín je významným markerom bunkovej proliferácie /bunkového delenia/. Býva významne zvýšený pri malignitách a frakcia Ki-67-pozitívnych buniek často koreluje s klinickým priebehom rakoviny.

Hodnoty onkomarkeru Ca-125 je potrebné tiež ďalej sledovať. Pri malignitách býva niekoľko násobne vyššia hodnota ako uvádzate. Takéto hodnoty bývajú napríklad pri endometrióze.

Je potrebné nález hodnotiť komplexne a nie iba ako samostatný výsledok. Vo Vašom prípade sú na mieste pravidelne plánované kontroly.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník