Čo znamenajú moje výsledky z konizácie?

Zodpovedané
13. júl 2022

Dobrý deň,

Postúpila som konizáciu a následne som objednaná na rekonizaciu. Bojim sa, či rekonizácia pomôže.

Výsledky konizácie - Známky chronickej aktívnej NS endocervicitidy. Oblasti prechodu do kanála vykazuje povrchový a aj metaplastický dlaždicový epitel dysplastické zmeny ťažkého stupňa CIN III HSL a zmeny v súvislosti s možnou HPV infekciu. Dysplastické zmeny veľmi pravdepodobne dosahujú do tusom značených okrajov (exocervikálny a endocervikálny) konizátu. Útržky polypidne formovanej endocervikálnej sliznice s areálmi dlaždicobunkovej metaplázie a fragment polypoidného endometria s ložiskovými nevýraznými sekrečnými zmenami a fibróznejšou stromou.

Čo znamenajú tieto výsledky?

Ďakujem za odpoveď, pekný deň.

Dobrý deň,

je potrebné zrealizovať opakovanú konizáciu, pretože v okrajoch konizátu (tkaniva čo bolo odstránené) sa našli zmenené bunky a tým pádom liečba nebola dostatočná. Je potrebné aby boli vo výsledku okraje voľné - čo znamená, že sa odstráni všetko poškodené a zostane iba zdravý krčok a budete vyliečená.

Samotný výsledok HSIL CIN III znamená, že bola konizácia realizovaná akurát včas, pretože po nej by nasledoval výsledok Ca in situ a teda už lokalizovaný karcinóm.


Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník