Je antikoncepcia Leverette bezpečná?

Zodpovedané
13. apr 2022

Dobrý deň,

dostala som svoju prvú antikoncepciu Leverette. Mám úzkostnú poruchu, takže som sa po prečítaní príbalového letáka dosť zľakla, že mi hrozí krvná zrazenina. Doktor mi robil aj krvné testy a boli v poriadku.

Až teraz som zistila, že starý otec bol operovaný na krčové žily a mama kvôli bolesti žíl prestala HAK užívať. Na krčové žily inak liečená nebola. Doktor jej povedal, že to nie je vážne ale skôr kozmetické.

Mohla by toto byť kontraindikácia?

Začali ma totiž po troch dňoch užívania bolieť nohy, v kolene a chodidlo. Viem, že to nemusí mať súvis, ale normálne sa mi to nedeje. A mohlo by to byť aj zo psychiky.

Hrozí mi teda nejaké nebezpečenstvo zrazeniny?

Ďakujem

Dobrý deň,

nejde o kontraindikáciu. Rovnako si nemyslím, že bolesti kolena a chodidla súvisia s užívaním antikoncepcie.

Nemusíte sa báť. Ide o nízkodávkovú antikoncepciu. Tiež je jeho zloženiu pripisované nízke riziko trombembolických ochorení. Okrem toho môžete Vášho gynekológa poprosiť o pravidelnú kontrolu zrážacích faktorov a pečeňových markerov raz ročne (teda ak to nerealizuje automaticky).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník