Je nepravidelný a dlhší menzes po pôrode normálny?

Zodpovedané
4. máj 2022

Dobrý deň,

krvácanie po pôrode mi trvalo približne 3 týždne, počas tejto doby postupne slablo a prechádzalo do žltého výtoku. Počas šestonedelia, ktoré mi končilo 25.3., som nemala žiadny pohlavný styk.

Prvý menzes od pôrodu som dostala už 23.3. a trval 11 dní.
12.4. sa ale menzes objavil opäť a trval 12 dní.

Pred tehotenstvom som však menštruovala iba 4-5 dní.

Je nepravidelný a dlhší menzes po pôrode normálny?

Ďakujem

Dobrý deň,

okrem dĺžky cyklu a trvania menštruácie je dôležitá aj jeho intenzita. Je rozdiel dlhodobé špinenie a riadne menštruačné krvácanie.

Po šestonedelí je potrebné absolvovať kontrolné vyšetrenie, aby sa potvrdilo či je všetko v poriadku. Okrem hojenia pôrodných poranení, kontrolujeme tiež dutinu maternice, či sa po pôrode pekne vyčistila.

Ak ste absolvovali kontrolné vyšetrenie, pri ktorom bolo všetko v poriadku a ide skôr o dlhodobé špinenie, pokojne počkajte ešte na nasledujúci cyklus. Prvé krvácanie môže byť odlišné ako bývalo bežne.

Ak ste ale kontrolné vyšetrenie neabsolvovali, prípadne ide o skutočne silné menštruačné krvácanie trvajúce viac ako 10 dní, vyhľadajte ambulantného gynekológa už teraz.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník