Je nutné dať si odstrániť polyp na maternici?

Zodpovedané
10. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Doktor mi pri preventívnej prehliadke našiel polyp na maternici. Nezmizol mi po dvoch menzesoch Doktor ma posiela dať si polyp chirurgicky odstrániť.

Je nutné to riešiť tak radikálne, keď nemám žiadne problémy?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa polyp nevyplavil s menzesom v priebehu dvoch cyklov, je nutné jeho odstránenie.

Postupom času môže polyp narásť do väčších rozmerov. Najčastejším príznakom je silné menštruačné krvácanie, prípadne nepravidelné krvácanie kedykoľvek v priebehu cyklu, nereagujúce na konzervatívnu terapiu. Malígny zvrat je vzácny, avšak vždy je indikované jeho chirurgické odstránenie pre vylúčenie jeho malígneho pôvodu.

Jedná sa o jednodňový chirurgický zákrok - tzv. hysteroskopiu - kedy sa kamerou vaginálnou cestou pozrieme do dutiny maternice a pomocou slučky odstránime polyp. Celý zákrok trvá 10-15 minút a vykonáva sa v celkovej anestéze.

Po zákroku je nutné ležať 2 hodiny, kedy sa odsleduje krvácanie. Pokiaľ je všetko v poriadku, môžete ísť domov. Môžete pociťovať nanajvýš slabé bolesti v podbruší. Slabo krvácať/špiniť môžete aj cca 2 týždne. Počas tohto obdobia sa šetrite, nič ťažké nedvíhajte, pohlavne abstinujte. Výsledok histologického vyšetrenia obdržíte približne o 2 týždne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník