Je prekonanie Covidu-19 v 1. trimestri nebezpečné pre plod?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

som v 34. týždni + 3 dni. V 11. týždni som prekonala Covid-19, ktorý bol poctivo vyležaný. Jeden deň som teplotu zrážala Paralenom. Teplota bola do 38°C. Bolelo ma hrdlo a svaly.

Všetky doterajšie vyšetrenia v tehotenstve, vrátane Trisomy complete testu neodhalili žiadnu abnormalitu. I napriek tomu mám niekedy obavy, či Covid-19 nemohol niečo poškodiť. Covid-19 som dostala ako trikrát očkovaná.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

neobávajte sa. Samotný Covid-19 s miernym priebehom plod nemal ako poškodiť.

Boli popisované prípady spontánneho abortu v prvom trimestri pre vyššiu zrážanlivosť krvi a upchatie drobných cievok, ktoré privádzali k plodu kyslík a živiny.

Vy už ste ale dávno mimo rizika.

Držte sa 🙂

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník