Je riziko rakoviny prsníka počas dojčenia nižšie?

Zodpovedané
14. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či sa počas dlhodobého dojčenia (2 roky) môže vyvinúť v prsníku nádor?

Viem, že dojčenie v nejakých percentách chráni pred vznikom rakoviny, no mňa zaujíma či sú práve dojčiace prsia pred vznikom chránené alebo tak isto náchylné na vznik rakoviny.

Vďaka.

Dobrý deň,

dojčením sa znižuje šanca vzniku rakoviny prsníka. Dojčenie však nechráni úplne.

“Ak žena dojčila svoje dieťa do 1 roku života, znížuje sa riziko rakoviny prsníka o 11%. Ak ho dojčila do 2 rokov života, potom sa udáva zníženie rizika rakoviny prsníka až o 25 %.”

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník