Je treba zmeniť HAK, ak špiním mimo menštruácie?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

beriem antikoncepciu Daylette od septembra 2021. Vždy mi krvácanie začne na 4. placebo tabletu a trvá cca 4 dni.

Ale v marci a teraz v máji som začala špiniť cca uprostred blistra (asi 10 dní pred krvácaním), nie silno ale pri použití toalety mám na papieri krv, alebo skôr len taký hnedý výtok. Vložku som zatiaľ nebola nútená použiť, zatiaľ sa to prejavuje len na papieri, prípadne len malou stopou na nohavičkách.

Prečo sa to deje, myslím to v zmysle, či sa nedá na antikoncepciu spoľahnúť v pravidelnosti "menzesu"? Je treba zmeniť HAK, prípadne kedy treba navštíviť už lekára?

Zatiaľ som mala špinenie v marci, teraz v máji a v auguste mám ísť na kontrolu kvôli myómu.

Mám si už zajtra radšej zavolať a objednať sa? Zmení mi ju hneď či ani mi ju nemusí zmeniť?

Pri tejto mi vyhovuje slabý a krátky "menzes" a taktiež to, že blister obsahuje 28 tabliet, čiže nezabúdam užívať.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ja by som povedala, že pokiaľ sa to zopakuje aj budúci mesiac, vyhľadajte gynekológa a nečakajte na augustovú kontrolu. Nemusí byť chyba v antikoncepcii. Mohol narásť polyp v dutine maternice, prípadne aj myóm sa mohol zväčšiť.

Ak bude všetko v poriadku, zváži sa zmena antikoncepcie.

Ak by sa to viackrát nezopakovalo, mohlo ísť o prechodný stav ovplyvnený vonkajšími vplyvmi (stres, ochorenie, nadmerná fyzická záťaž, či zabudnutá tableta).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník