Je v poriadku, keď ma prepustili z nemocnice so zrazeninami krvi po potrate?

Zodpovedané
13. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Minulý týždeň vo štvrtok som bola na zákroku v nemocnici pre zamĺknutý potrat. Dieťatko sa prestalo vyvíjať v 8. týždni. Dozvedela som sa to až naj poradni, ktorá bola v 13. týždni. Ešte v ten deň som išla na vyšetrenia a na druhý deň ráno som podstúpila vyčistenie (štvrtok). Na ďalší deň (piatok) som išla k svojej lekárke.

Po ultrazvuku zistila, že vak bol odstránený, ale ostali mi tam veľké zrazeniny krvi. Počas víkendu som krvácala len slabo. Čiže znovu idem na vyčistenie, pretože to tam ostalo.

Je to bežné, že prepustia z nemocnice takto ženu, aj keď na sone tie hrče videli?

O zrazeninách som ja nebola upovedomená pri odchode z nemocnice.

Môže to mať nejaké následky na mojom zdravý?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa môjho názoru bol kontrolný ultrazvuk po zákroku realizovaný skoro. Bolo by vhodné počkať aspoň 3 dni po zákroku, kým sa maternica dočistí.

Pokiaľ by ste tam mali iba koagulá /zrazeniny krvi/, opätovná revízia /čistenie/ by nebola nutná. Pravdepodobne sa jedná o zvyšky plodového vajca. Išlo o pomerne pokročilý týždeň tehotenstva, maternica bola už veľká, plodové vajce tiež /placenta rástla s týždňami tehotenstva, aj keď sa plod už nevyvíjal/. Zákrok je nutné realizovať vždy opatrne, čo najšetrnejšie a samozrejme tiež dôkladne. Aj po maximálnej snahe o dôkladné vyčistenie sa občas stane, že sa maternica dostatočne nevyčistí.

Pokiaľ je kontrolný ultrazvuk identický, zákrok je nutné zopakovať. Inak by Vám hrozil zápal maternice. Samozrejme šetrne a ideálne s antibiotickým krytím, aby nevznikli zrasty v maternici.

Držím palce

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník