Je z týchto výsledkov z cytológie zjavné, že mám HPV?

Zodpovedané
26. aug 2022

Dobrý deň, pani MUDr. Tóthová,

Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť. Som 8 mesiacov po pôrode, 15. augusta som bola na preventívnej prehliadke. Dnes som dostala výsledky z cytológie, ale môj ošetrujúci lekár má dovolenku, takže neviem presne čo znamenajú:
Morfológia: MKCH0, R87.60
Objektívne: Bethesda
Popisné diagnóza
*Hormonálny obraz kompatibilný s vekom
Znaky dlaždicového epitelu
*Atypické ploche bunky ASCUS PAP || - |||
*iné reparatívne zmeny
Odporúčanie: opakovať vyšetrenie o 3 - 6 mesiacov

Z týchto výsledkov je zjavné, že mám vírus HPV?

Naposledy som mala pozitívny HPV vírus pred 9 rokmi, inak som cytológiu mala vždy v poriadku.

Môžem mať zhoršenú cytológiu aj kvôli prekonanému corona vírusu pred 3 mesiacmi, a že mám teraz oslabenú imunitu?

Alebo môže ovplyvniť výsledok pôrod?

Aká by mala byť liečba pri takejto diagnóze?

Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.

Dobrý deň,

ide pravdepodobne iba o zápalové zmeny.

Bolo by vhodné Vás preliečiť a podľa doporučenia následne skontrolovať nález. S najväčšou pravdepodobnosťou bude všetko v poriadku.

Známky HPV infekcie bývajú obvykle popisované v závere výsledku.

Covid-19 zmeny na krčku nespôsobuje.

Po pôrode ste už dlhšiu dobu, preto nepredpokladám reparatívne zmeny po ňom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník