Kedy je najväčšia šanca na otehotnenie po zamlčanom potrate?

Zodpovedané
18. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na vás názor, kedy je vhodné sa začať snažiť po prvom prekonanom MA v 8-9 tt a následne kyret bol vykonaný v 10+1tt.

Momentálne už prešli presne 2 mesiace od kyretu. (Bolo to prvé tehotenstvo.) Práve mi končí 2. menštruácia (s ktorou nemám žiadny problém, je rovnaká ako pred otehotnením, možno o trocha silnejšia). U mojej Dr. som absolvovala kontrolu po 1. menštruácii, všetko bolo v poriadku.

Stretla som sa s názorom, že je väčšia šanca na úspešné tehotenstvo do 6 m od zákroku, ako po uplynutí 6 mesiacov, je to pravda?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

je vhodné počkať 3 cykly po zákroku s otehotnením, aby sa stihla maternica pekne zahojiť. V opačnom prípade by hrozilo, že sa placenta “vnorí príliš hlboko” a pri pôrode bude nutné realizovať zákrok.

Možno preto niektorí uvádzajú zvýšenú úspešnosť počatia v prvých 6 mesiacoch, lebo krčok maternice je po zákroku mierne pootvorený a teda ľahšie preniknú spermie “k cieľu”.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník