Koľko sekcií maximálne odporúčate?

Zodpovedané
9. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom počtu prijateľných, resp. povolených sekcií.

Koľko sekcií maximálne odporúčate?

Aké možnosti ochrany okrem HAK má žena, ktorá nechce podstúpiť sterilizáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

každá ďalšia sekcia prináša väčšie riziká. Každé ďalšie operačné riešenie je komplikovanejšie a to pre nepredvídateľný nález z pohľadu zrastov, ktoré sa Vám vrámci hojenia vytvorili. Povedala by som preto, ak je to možné, maximálne tri a dosť.

Následne však skúste zvážiť sterilizáciu, ktorá sa vykonáva vrámci operačného riešenia, predídete ďalšiemu neželanému tehotenstvu. Ide však o trvalé riešenie.

Pokiaľ si neželáte užívať hormonálnu antikoncepciu, možnosťou je pohlavný styk s ochranou /kondóm/ alebo spermicídne preparáty - Pharmatex. Treba však myslieť aj na možnosť, že náhodou otehotniete. Prerušovaná súlož a sledovanie bazálnej teploty nie je úplne spoľahlivou metódou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník