Ktorý typ placenty mám ja?

Zodpovedané
25. mar 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Placenta do 30. týždňa praevia totalis. Teraz začiatok 31. týždňa momentálne dolným pólom vzdialená od vb 10 mm na zadnej stene. Dieťa má priečnu polohu.

Ktorý typ placenty to je?

Vraj tých 10 mm je málo na pôrod prirodzene a pri prvých 3 typoch placenty je pôrod cisárskym.

Mala by byť v 32. týždni placenta definitívne uložená?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri diagnóze placenta praevia totalis, ale aj partialis je indikované ukončenie tehotenstva cisárskym rezom. A teda vo Vašom prípade je to tak. Už sa výraznejšie jej poloha meniť v tomto týždni tehotenstva nebude. Definitívne sa Vám ale vyjadria po 32. týždni.

Iba pri placenta praevia profunda je možné rodiť spontánne. Ide o placentu, ktorá nasadá nízko, ale nesiaha po vnútornú bránku.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník